Dôvody, pre ktoré je čoraz viac výhodnejšie cestovanie v Bratislave na bicykli, poznajú mnohí a rovnako je tomu tak aj v iných mestách na Slovensku. Bicykel šetrí čas, dostanete sa oveľa skôr kamkoľvek, no hlavne niečo robíte pre svoje zdravie. Za predpokladu, že nemáte rovnakú trasu ako všetky autá vypúšťajúce exhaláty, stojace v zápchach. Hovorí sa o podpore cyklistov a dochádzania za prácou.
Autá totiž chodia tiež s len vodičmi, prípadne minimálne vyťažené, hoci by sa niektorí ľudia mohli spájať. Bicykel je pre životné prostredie, mesto a parkovacie miesta minimálnou záťažou. Lenže ako to je v našom hlavnom meste s podporou cyklistov?
Zo strany mesta
Nové cyklotrasy sa nebudujú. Hlavným dôvodom sú pozemky a majetkové dôvody – vlastníctvo, stavebné povolenia, nedostatok priestoru na mestských pozemkoch s nutnosťou počítať s inými. Mesto nemá na starosti len cyklotrasy, ale oveľa viac. Preto sa za posledné roky nevytvorilo nič nové. Lenže cyklotrasy v skutočnosti nie sú problém. Bicyklom je prípustná cesta, len je nutné vedieť sa na nej správať a rešpektovať značky, čo mnoho cyklistov absolútne neovláda, hoci sú držiteľmi vodičského preukazu.
Už ale samotných miest na parkovanie bicyklov veľa nie je. Sú to skôr obchody, ktoré sa o nejaké státie pre bicykle postarajú, ale aj toho nie je veľa. Mesto totiž nedovolí postaviť státie pre bicykle niekde, kde je menší priestor. Pritom by možno stačilo vytvoriť niečo praktické a úzke, kde sa dá bicykel zamknúť na krátky čas. Pred predajňou, cestovnou kanceláriou, cukrárňou… Najskôr by však mesto muselo mať podmienky pre tieto drobné stavby nejako zasahujúce na metský pozemok a v neposlednom rade je tu záujem samotnej prevádzky.
Zo strany vodičov
Cyklisti, ktorí v zmysle zákonov o cestnej premávke využívajú aj klasické cesty, sa stretávajú s nepochopením vodičov. Niektorí si totiž myslia, že bicykel patrí na chodník. Chodník odvodený od slova chodec ale nie je určený na bicykel. Možno ak pre otca, ktorý sprevádza malé dieťa na bicykli je tolerovateľný. Vodič sú schopní častovať a vulgárne nadávať cyklistom, hoci sa nedopustili žiadneho priestupku a ani nevchádzajú do nebezpečnej blízkosti prechádzajúceho vozidla. Sú schopní za jazdy vyziapovať na cylistu, aby vypadol z cesty, ktorá je len pre autá. Nemenované „Malacky“ prechádzajúce po Tomášikovej ulici nedávno zaskočili celkom iným levelom riešenia a znalostí Bratislavy vyhlásením „Volám policajtov ty bajker, tam máš cyklotrasu, tak choď tam“, poukazujúc na neexistujúcu cyklotrasu niekde, kde ťažko mohlo niečo také existovať.
Na šťastie väčšina vodičov je tolerujúcich. Dokonca majú skúsenosti s cyklistami a existuje ohľaduplnosť pri vzájomnej prítomnosti na cestách. Aj na križovatkách sa opakovane môžeme stretávať s tým, že cyklista na hlavnej ceste je tolerovaným účastníkom dopravy. Nie sú to naštvané pohľady a mávanie rukami, ako sme mali možnosť sledovať svojho času v iných časoch.
Zo strany zamestnávateľov
Nie každý zamestnávateľ toleruje dnes v roku 2018 bicykel na pracovisku. Nie každý pripraví priestor na zamykanie bicyklov. Všetci tí, ktorí sa postavia tejto výzve čelom, sú však v menšine, hoci si ani nie vždy uvedomujú, že vytvorili zamestnaneckú výhodu a malý motivátor k lepšiemu výkonu. Bicyklovanie totiž robí ľudí šťastným a určite pomáha ušetriť nemalé peniaze na doprave a čase. Zamestnanec na bicykli neodchádza kvôli spojom a netvorí umelo pracovný čas do ďalšieho odchodu spojov. Jednoducho odíde, keď má hotovo, pretože sa na neho neviaže žiadne čas.
Zamestnávateľ je jedna vec. Druhá vec je majiteľ budovy a jeho podmienky. Nie každý zamestnávateľ môže zriadiť miesto na bicykle, pokiaľ majiteľ a správca budovy konajú inak. Aj žiadosti zamestnancov nemusia byť vyslyšané z finančných či organizačných dôvodov. Najpodivnejšie sú tie, ktoré sú nazvané ako bezpečnostné z dôvodu evakuácie. Sú však výsmechom a ignoráciou logiky, keďže aj postavenie bicyklov, alebo ich uskladňovanie môže mať svoje, hoci individuálne pravidlá.
Parkovanie bicyklov je občas naozaj zlý vtip
Dnes sa stretávame aj s prípadmi, kedy majiteľ budovy vyrieši skladovanie bicyklov pred budovou na stojanoch. Bez strážnej služby, kamerového systému, bez strechy, bez zábrany a bez sprístupnenia nepovolaným osobám. Vzniká tak samoobsluha dielov na bicykle, kolies, keďže vieme, ako sú konštruované a že jediná reťaz veľa nezmôže. Pre tých, čo vedia otvárať zámky rovnako. Po deviatich hodinách v práci vás čaká buď mokrý, pomaly hrdzavejúci bicykel, poškodený bicykel alebo žiadny bicykel. Česť podnikom v bussiness centrách a IT spoločnostiach, kde sa sústredí mnoho mladých a uvedomelých ľudí. Tam fungujú pravidlá podpory cyklistov, alternatív. Tam prevláda záujem a tak je bežné nájsť uzamykateľný priestor v podzemnom parkovisku, klietky pre bicykle, samostatné miestnosti.
Prevádzkovatelia niektorých kancelárskych priestorov si totiž pletú zásadný rozdiel státia pre bicykle v štýle 10 minútového nákupu pred obchodom a státie pre zamestnanca, ktorý je na bicykel odkázaný každý deň a 9 hodín bicykel nevidí. Už o ôsmej ráno ho mať nemusí a zistí to až o 17:00, keď bude bezradne stáť s prilbou na hlave pred prázdnym stojanom. Státie pred budovou nie je riešenie pre zamestnanca na Slovensku. Podmienky kriminality a netolerancie cyklistov je jedna vec. Druhá je, že mnohí majú jeden bicykel ako koníček. Náruživý cyklista, ktorý naozaj meria cestu po bratislavských cestách, si nekupuje obyčajný bicykel. Ale taký, ktorý mu robí radosť. Bicykel v cene malého auta nie je dnes nič zvláštne. Kúpil ho, aby ušetril na MHD. Pre takýto bicykel sa oplatí stáť pred budovou a ovládať umenie otvárania zámkov.
Dodávatelia a kuriéri na bicykloch prichádzajúci do týchto budov sú niekedy odkazovaní aj do priestorov, kde si ho môžu bez hrozby krádeže a poškodenia, odstaviť. A potom sú tu budovy, kde je Švihajšuhaj neželaným návštevníkom, lebo opiera bicykel ako nežiaduci predmet o stenu. Rád by ho zamkol aspoň o veko od kanála, no nie je mu to umožnené, tak pokladá bicykel o zem a necháva balíček na recepcii očakávajúc jeho adresáta vo výškovej budove dole.