V stredovekej Európe mali kati významnú úlohu pri vykonávaní trestov smrti a udržiavaní poriadku. Ich prítomnosť bola zaznamenaná v mnohých krajinách a mestách, kde plnili svoje povinnosti s presnosťou a často aj s určitým spoločenským odstupom. Ľud sa ich bál, možno aj opovrhoval, no mnohé mestá a jednotlivé osobnosti tohto remesla nám zanechávajú aj poznatky o tom, že išlo o neraz vážených zamestnancov mesta. Ľudí s umením poznania prírody a liečenia zlomenín a kostí. Poznal ľudskú anatómiu azda najlepšie. Lepšie ako doboví lekári.
Kati v Európe
V Nemecku boli kati neoddeliteľnou súčasťou justičného systému. Mestá ako Norimberg a Frankfurt nad Mohanom mali svojich vlastných katov, ktorí vykonávali rozsudky nad zločincami. Ich práca zahŕňala nielen popravy. Ako každý kat v Európe, mal na starosti aj mučenie a iné formy trestov, ktoré mali zabezpečiť dodržiavanie zákonov. Alebo len vynútenie priznania, alebo donútenie hovoriť, ak odmietal prezradiť spolupáchateľov. Vo Francúzsku, najmä v Paríži, bol kat známy ako „Monsieur de Paris“. Táto pozícia bola často dedičná a rodiny katov si odovzdávali svoje remeslo z generácie na generáciu. Kati vo Francúzsku boli zodpovední za verejné popravy, ktoré sa často konali na námestiach pred zrakmi divákov.
V Anglicku mali kati významnú úlohu počas stredoveku a renesancie. Londýn, ako hlavné mesto, mal svojho hlavného kata, ktorý vykonával popravy na miestach ako Tower Hill alebo Tyburn. Jedným z najznámejších anglických katov bol Richard Brandon, ktorý údajne popravil kráľa Karola I. v roku 1649. V Taliansku, najmä v mestských štátoch ako Florencia a Benátky, boli kati zamestnávaní na vykonávanie trestov nad zločincami a politickými nepriateľmi. Ich úloha bola kľúčová pri udržiavaní moci a poriadku v týchto mestách.
V Čechách je najslávnejší kat Mydlář
V Čechách bol najznámejším katom Jan Mydlář, ktorý pôsobil v Prahe na prelome 16. a 17. storočia. Preslávil sa najmä vykonaním popravy 27 českých pánov na Staromestskom námestí v roku 1621. Mydlářova postava sa stala súčasťou mnohých legiend a literárnych diel, ktoré opisujú jeho život a prácu.
Práca kata, popravcu
Práca kata bola často považovaná za nečistú a spoločensky stigmatizovanú. Napriek tomu boli kati nevyhnutnou súčasťou justičného systému a ich služby boli žiadané naprieč celou Európou. Ich práca zahŕňala nielen popravy, ale aj mučenie, vykonávanie telesných trestov a dohľad nad verejným poriadkom. Na Slovensku mali kati aj rôzne iné úlohy. Napríklad čistili mesto od túlavých psov, alebo spravovali kanalizáciu. Kniha Miesta zločinu a tragédií nám otvára celú túto tému aj s dôrazom na konkrétne miesta a budovy v slovenských mestách. približuje život a prácu kata práve u nás. U nás sa popravovalo popravným mečom a popravovaný kľačal na kolenách.
V mnohých mestách mali kati svoje vlastné domy, často umiestnené na okraji miest aj spoločnosti. Ich rodiny boli izolované od zvyšku obyvateľstva. Napriek tomu niektorí kati získali rešpekt a uznanie za svoju profesionalitu a zručnosti, ktoré boli nevyhnutné pre vykonávanie ich povolania. Dodnes máme známe miesta, kde kati bývali, alebo kde pracovali a kadiaľ chodili. Sú dokonca mestá, kde je známe dodnes miesto na sedenie v kostole, ktoré patrilo katovi a na to miesto nikto nesadal.