Domov / Praktické / Vzduchovka: aké má vlastnosti, typy a ako si vybrať tú správnu?

Vzduchovka: aké má vlastnosti, typy a ako si vybrať tú správnu?

Pri pomyslení na zbraň viacerým ľudom, najmä ženám naskakuje husia koža. Nie vždy sa však zbraň spája len s násilím a trestným činom. Práve takým neškodným typom zbrane je vzduchovka, ktorá je dokonca dostupná aj vtedy, keď nevlastníte zbrojný preukaz.

Ruger vzduchovka

Čo je to vlastne vzduchovka?

Vzduchovky patria medzi najstaršie pneumatické technológie. Najstaršia vzduchová pištoľ je uložená v múzeu Livrustkammaren v Štokholme a datuje sa asi k roku 1580. Tento dátum je podľa väčšiny historikov považovaný za počiatok modernej vzduchovej pištole. Vzduchovky sú zbrane, ktorých strela nadobúda kinetickú, čiže pohybovú energiu nie explóziou rozbušky náboja, ale rozpínaním vzduchu alebo plynu, ktorý bol predtým stlačený. Sú veľmi populárne pri streľbe na terč, lov drobných škodcov, či ako záľuba alebo koníček najmä u chlapov. V našich končinách je najznámejšia značka Perun, ktorá podstupuje neustály vývoj a momentálne je na trhu už siedma séria.

Kritéria, ako si vybrať správnu vzduchovku

Kvalita spúšte– Vzduchovky sú vyrábané v rôznych cenových kategóriách. Citlivosť spúšte sa bude meniť v závislosti na cene zbrane, ako aj na účele zbrane. Väčšina vzduchoviek pre dospelých je z výroby nadstavená na približne 1 a pol kilogramu ťahu a môžu byť väčšinou upravené až do úrovne pol kilogramu. Ak však hľadáte vzduchovku s jemnejšou spúšťou, pozrite sa na súťažné zbrane, pri ktorých sa potrebný ťah pohybuje v úrovniach desiatok až stoviek gramov.

Typ zbrane – Na výber sú pružinové vzduchovky, plynové vzduchovky či vzduchovky typu PCP nazývané aj vetrovky. Pružinové a plynové vzduchovky vyžadujú optiku pre vyššie zaťaženie, no na druhej strane k nim už nič ďalšie nepotrebujete. Na druhej strane sú vetrovky väčšinou silnejšie a môže sa na nich používať lacnejšia optika, pretože majú minimálny spätný ráz. Každá kategória má svoje silné a slabé stránky, ktoré môžete posúdiť a vybrať tú z nich, ktorá najlepšie spĺňa vaše požiadavky.

Sila vzduchoviek – Je dobrý nápad kúpiť si pružinovú vzduchovú zbraň so správnou úrovňou sily pre daný účel. Nie je dobrý nápad kúpiť si zbraň s oveľa väčšou silou ako potrebujete. Pri pružinových vzduchovkách platíte za vysokú silu vysokú cenu. Silná pružinová zbraň má takisto silný spätný ráz, takže budete potrebovať odolnejšiu optiku, ktorá samozrejme viac stojí. Silné pružinové zbrane sa takisto ťažko naťahujú a sú pri streľbe relatívne hlučné. Dôležité je zvážiť  tieto problémy pri zvažovaní sily zbrane, ktorú potrebujete. Tieto skutočnosti však pri PCP vzduchovkách neplatia, keďže tieto majú minimálny spätný ráz a môžu používať akúkoľvek optiku.

Charakteristiky – Každý strelec má svoju predstavu o tom, čo by mala skvelá zbraň mať. Niektorí ľudia preferujú jemné drevo, iní môžu mať radi konkrétny tvar či štýl. Keď vyberáte vzduchovku, je vždy dôležité vedieť, čo od nej očakávate.

Dizajn a povrch – Dizajn a povrchová úprava zbrane môže pre majiteľa vzduchovky predstavovať naozaj dôležitý faktor, aj keď sa to nezdá.  Zahŕňa tvar zbrane, celkový vzhľad vzduchovky, kvalitu brunírovania či iné kozmetické faktory. Povrchová úprava závisí na osobnom vkuse a veríme tomu, že keď sa strelec so svojou vzduchovkou cíti pohodlne a dobre, bude strieľať s vyššou sebadôverou, čo by mohlo viesť k lepším výsledkom.

Pripravila Lucia

About admin

Check Also

Akciová ponuka TECH CONTROLLERS na 20% garantované úspory za kúrenie

Nevykurujte atmosféru, ale šetrite náklady a životné prostredie Máte penzión, menší hotel, alebo ste starosta ...