Domov / Literatúra / Kniha (Ne)bezpečný internet vyhlasuje vojnu online podvodníkom

Kniha (Ne)bezpečný internet vyhlasuje vojnu online podvodníkom

Knižná novinka na trhu s názvom (Ne)bezpečný internet vznikala niekoľko rokov. Tak ako potrebná bola pred piatimi rokmi, je potrebná aj dnes. Ak nie viac. Približuje totiž množstvo nekalých praktík podvodníkov na internete, podvodníkov na sociálnych sieťach, v bazároch, a celé stránky vytvorené len za účelom obohatenia sa na neznalosti a nepozorností ľudí. Na internete existuje nespočetne veľa spôsobov, ako prísť o peniaze kvôli vynaliezavosti podvodníkov.

Security, bezpečnosť

Deti sú ohrozené pedofilmi a šialencami, ktorí ich neváhajú vydierať pre jedinú fotografiu. Dieťa je potom len bábkou, akousi opičkou na šnúrke, ktorá skáče tak ako povie útočník na druhej strane komunikácie. Je jedno či je to pokec, facebook, instagram, či len obyčajný email. Aj dôchodcovia a rodičia sú ľahkými obeťami niekoho, kto je pripravenejší. Že kniha (Ne)bezpečný internet vyhlasuje boj takýmto hrozbám sa ani nedá hodnotiť negatívne. Poučiť potrebujú všetci bez rozdielu veku. Dôkazom je to, čo sa deje na Facebooku.

Až chorobné zdieľanie všetkého, čo má v nadpise „ZDIEĽAJ“ sa u niekoho prejavuje menej, u iných viac. Jednoduchí ľudia neváhajú podobné súťaže zdieľať medzi svojimi priateľmi aj opakovane. To, že ide o podvod si nechcú pripustiť a sú schopní sa s vami hádať. Ľudia však vo veľkom veria aj falošným správam. Tie sú vážnou témou posledných rokov, ba dokonca proti kráľovi falošných správ, portálu Badatel.net už Ministerstvo zdravotníctva aj zakročila trestným oznámením koncom augusta 2020. Tento boj je však len prvou z lastovičiek. Tou druhou môže byť (Ne)bezpečný internet, kniha na trhu od októbra 2020. Jej dôležitosť si zrejme uvedomíme až vtedy, keď sa stane učebnicou pre učiteľov informatiky a počkáme si zopár rokov na obnovu vyškolenej generácie.

Boj s veternými mlynmi

Za knižkou stojí dlhoročný šéfredaktor portálu Hoax.sk Tomáš Šalmon, ktorý už dával vyjadrenia do TV Markíza, či Hospodárskych novín a mnoho iných médií za posledné roky. Na niektoré z problémov uvádzaných v knihe upozorňujú aj priamo stránky hoax.sk. Ako samotný autor priznáva v článkoch venovaných podvodným súťažiam na Facebooku na portáli z júla 2020, ku mnohým problémom sa ľudia dostávajú až vtedy, ak sú už obeťou. Ak hľadajú ako sa brániť, no dovtedy netušili, že niečo také existuje a ako podvod vyzerá. Bojovať proti nepriateľovi sa na portáli hoax.sk jeho tím snažia už dlho. Upozornenia pred niektorými podvodmi sa pritom opakujú. Články venované falošným facebook súťažiam by pritom mali stačiť napísané jediný krát. Spôsob, ako odhaliť podvodnú súťaž je totiž univerzálnym textom platným v roku 2017 aj v roku 2020. Napriek tomu si ľudia na sociálnej sieti nepripúšťajú, že by práve konkrétny prípad mohol byť podvodný.

Stojí za zmienku:

  • v USA sa môžu obete obrátiť na: https://www.ic3.gov/default.aspx a ochranu amerických spotrebiteľov má na starosti perfektný systém na: https://www.ftccomplaintassistant.gov/#crnt&panel1-1
  • V Austrálii zase na:  https://www.scamwatch.gov.au/report-a-scam
  • U nás premyslenosť a spôsoby riešenia týchto záležitostí ešte spia. Na to, aby sme mohli niečo podobné riešiť, je nutné osobne prísť na Políciu a vysvetľovať niečo človeku, ktorý nie vždy môže mať pochopenie. Medializovaný prípad nahých fotografií z Facebooku totiž ukázal, ako sa príslušníci polície zabávajú na podávaní trestného oznámenia pre nahé fotky a vydieranie a nerozumejú, že páchateľ sa dopustil trestného činu. Zaujímavé je, že v knihe je zmienka aj o tomto probléme, hoci čakali by sme, že sa mu bude knižka venovať podrobnejšie. Nestalo sa. Aj keď prípad stále nie je uzavretý.
  • Kúpite na všetkých dobrých predajných miestach a kníhkupectvách. Napríklad martinus.sk, gorila.sk, bux.sk, a ďalšie.

About Tlačové správy

Správy a články venované témam, prezentáciám noviniek a agentúrne správy.

Check Also

Linda a kľúč od Andary

Vychádza neobyčajné slovenské fantasy Linda a kľúč od Andary

Vychádza neobyčajné slovenské fantasy s názvom Linda a kľúč od Andary. Žiadne čary a čarodejnice, skrátka ľudia, ktorí spájajú moc prírody...