Slovenčina je tvrdý oriešok. Trápi mnohých aj na dôchodku. No ak vysokoškolský profesor svojim žiakom doporučuje, rovnako ako lekár, pedagóg, či dokonca učiteľ slovenčiny, niečo také môžeme pochopiť len ak študoval v Českej republike. Tam majú slovo doporučovat bežné v rámci dávania rád, alebo určiť vhodnejšiu voľbu pre niekoho.
Na Slovensku však máme poriadny rozdiel v tom, kedy slovo môžeme použiť. Mnohí pritom toto nechápu a neschopnosť slovenských učiteľov sa to naučiť mýli aj žiakov.
Doporučovať môžeme jedine list
Doporučovať môžeme len listovú zásielku, alebo balík (tzv. doporučený list, alebo doporučená zásielka). Ide o odvodeninu od porúčať, dávať priamo do rúk, vkladať do konkrétnych rúk.
Odporúčať môžeme voľbu, dávame odporúčanie
Ak už ale dávame na výber jednu voľbu viac, čiže chceme niečo uprednostniť, alebo upriamiť pozornosť, používame slovo odporúčať. Ide tak o tvary:
– odporúčanie
– odporúčať
– odporúčanie
Doporučujú stále vzdelaní ľudia
Doporučenky máme u lekárov, lekári doporučujú jednotlivcov k špecialistom, doporučujú nám určité rady aj banky, rôzne inštitúcie. Doporučujú nám vysokoškolskí profesori niektoré riešenia a doštudovania látok.
V minulosti sa na Slovensku objavila rádio reklamná kampaň pre Hornbach, kde absolútne zvýraznili tvrdenie v úvode reklamy „Hornbach doporučuje“ a ešte do roku 2015 nebolo inej reklamy ako „Zubný lekár doporočuje Sensodyne“. Zubná pasta Sensodyne mala niekoľko rokov závažný problém korektne uvádzať reklamy v slovenskom jazyku, čo zmenil až najnovší podivný pán s kyslým výrazom v tvári a podivnou artikuláciou, ktorý už nedoporučuje.