Dielňa každého domáceho majstra má niečo zaujímavé. Vždy je nejaký nástroj, ktorý používame viac a aj taký, ktorý dokáže zázraky, no nie pri každom takom vieme každý taký zázrak využiť. Sponkovačka, malý vynález, ktorý nepotrebuje elektrinu, ale len stlačenie vlastnej ruky a pár “nábojov” je príklad nástroja, ktorý možno nevyužijete v plnej sile, no nech si už vyberiete jednu cestu jej použitia, vie byť spoľahlivým pomocníkom.
Sponkovačka je totiž tým zázrakom, ktorá umožňnuje čalúnnikom čalúniť nábytok, ale aj pri balení tovaru na palety dokáže pomôcť pri upínaní obalov na drevenú paletu. Zvláda pripájať káble o stenu, či dokonca pripínať drevo o drevo. Sponkovačiek je niekoľko druhov, rovnako ako aj žrádielka, no skôr, ako si preberieme jej výhody, je dobré spomenúť, čo to vlastne je.
Čo je to sponkovačka?
Sponkovačka je kancelárska zošívačka, ktorá sa dostala mimo kanceláriu do extrému a prispôsobila sa. Možno tak by znela nadnesená legenda o tom, ako sa prišlo na využívanie sponkovačky v priemysle a v domácom kutilskom prostredí. Sponkovačka je však naozaj systém podobný na zošívačku z kancelárie. Rovnako tak funguje aj kŕmenie žrádielkom, čiže sponkami. Sponiek a ich rozmerov existuje hneď niekoľko, dokonca aj také, ktoré sú zaoblené a umožňujú bez poškodenia pripínať káble o drevený trám, či dosky. Pamätajte si preto rozmery vlastnej sponkovačky, nech kupujete správne rozmery sponiek. Sponkovačky majú pevné telo, pre lepšiu silu pri cvaknutí, majú systém napínania, ktorý pri menšej záťaži dokáže hlboko zaryť sponku, respektíve ju vystreliť.
Na čo nám dokáže poslúžiť?
- Čalúnenie: tajomstvo čalúnenia je odhalené. Ak náhodou nedrží poťah a ste odhodlaní natiahnuť poriadne ten súčasný, spevnenie zaistíte sponkovačkou. Pokojne si vyrobíte vlastný kus nábytku, očalúnite vlastnú stoličku, taký ten starý pôvodný klasický štýl stoličky, ktorého sedák cez drevené kolíky viete upevniť a znova odpojiť.
- Obaly: pripínanie obalov, či hranie sa s tvrdým kartónom. Aj na takéto spájanie sad á použiť. Pripínať sa dá igelit, či iný druh plachiet. Všetko, čo je tenké sad á pripevniť o drevo.
- Strechy: Sponkovačka sa používa na pripínanie ochranných igelitov, izolácie, sieťok, rôznych plieškov a plastov.
- Mriežky a sieťky: mriežky a sieťky kdekoľvek je to potrebné. Napríklad sieťka na drevenej konštrukcii zavesenej na pántoch, ktoré tvoria úlohu dverí so sieťkou proti hmyzu. Sponkovačkou napojíte aj mriežku na zajačince, či na kurín.
- Upevnenie káblov: o drevo sa dajú káble pripojiť rôzne. Cez plastové úchytky, no rýchle môže byť práve pripojenie so sponkovačkou. Kábel nepoškodí, zachytí ho pevne o drevo, či iný mäkký materiaál.
Najideálnejšia sponkovačka je univerzálna
Sponkovačiek je niekoľko druhov. Sú aj také, ktoré nefungujú na princípe mechanického stláčania, ale na princípe pneumatického tlaku, cez kompresor. Iné sa podobajú viac na pneumatické kladivá a slúžia na spájanie drevva. Príkladom ideálnej mechanickej, cenovo dostupnej a jednoduchej sponkovačky je značky FORTUM – 6 funkčná s balíčkom 500 kusov sponiek.
Spomíname ju preto, že jej pevné kovové telo dokáže prijať šesť rôznych druhov sponiek, čím sa táto sponkovačka dá použiť na viacero rôznych účelov. Náhradné sponky môžu byť od rôznych výrobcov, na trhu v každom drobnom železiarstve sa nachádzajú v cenách od jediného eura za tisíc kusov.