Domov / Novinky / Vincentka – výnimočný produkt, ktorý si zaslúži výnimočné zaobchádzanie

Vincentka – výnimočný produkt, ktorý si zaslúži výnimočné zaobchádzanie

Svetoznáma minerálna voda Vincentka je tak výnimočná, že aj zaobchádzanie s ňou si zaslúži byť výnimočné a aj takým je. Už okolnosti vzniku Vincentky sú výnimočné – z pozostatkov treťohorného mora vzlína niekoľko desiatok miliónov rokov stará morská voda, zriedená presakujúcimi vodami z povrchu a obohatená o oxid uhličitý. Blízko povrchu sa čerpá z vrtov hlbokých cca 50m. Časť z nej sa potrubiami rozvádza do kúpeľných domov v Luhačoviciach a časť sa plní do fliaš a spracúva do výrobkov pod gesciou akciovej spoločnosti Vincentka.

Hovorí riaditeľ Vincentky, a. s., Jan Šumšal: ,,Ochrana prírodných liečivých zdrojov v Luhačoviciach je daná stanovením ochranných pásiem, kde sú zakázané činnosti, ktoré by mohli znamenať potenciálnu hrozbu pre minerálne pramene. Druhým dôležitým opatrením je stanovenie povoleného odberu vody z každého zdroja. Určenie povoleného množstva vydáva Inšpektorát kúpeľov a žriediel. Potrebné je aj aby sa klienti a návštevníci Luhačovíc správali zodpovedne a ani nevedomky neznečisťovali územie. U nás v plniacej firme čerpáme iba povolené množstvá Vincentky a mimoriadne dbáme i na dodržiavanie hygienických predpisov, pretože ide výrobu potravinových doplnkov, ktorá podlieha prísnym pravidlám. Rovnako počas prepravy u dopravcov a skladovania v predajniach, odporúčame nevystavovať Vincentku a výrobky z nej vyšším teplotám a držať ju v chlade a tme. “

Použitie CO2

Do Vincentky CO2 dodáva z hlbín zeme sama príroda. CO2 v podzemí má anorganický, juvenílny pôvod, súvisiaci s vulkanickou aktivitou. Oxid uhličitý preniká z veľkých hĺbok a následne sa CO2 v podzemnej vode rozpúšťa a vzniká tak kyselina uhličitá, ktorá pôsobí na okolitú horninu a obohacuje podzemnú vodu o minerálne látky.

,,Samotná fľaškovaná Vincentka má oproti tej zo zdroja mierne odlišný obsah CO2. Množstvo CO2 v zdroji kolíše napríklad v závislosti na ročnom období. My sa snažíme udržiavať konštantné množstvo CO2 vo fľaši na hodnote 4g / l a to tým spôsobom, že v období, keď je CO2 viac, tak ho odčerpávame a akumulujeme a tento CO2 potom dopĺňame v čase, keď ho je menej. Vincentku zbavujeme aj železa, ktoré by spôsobovalo zákaly vo fľašiach,“ vysvetľuje J.Šumšal.

Ušľachtilé sklo

Vincentke najviac svedčí tmavé sklo a skladovanie v tme. Firma Vincentka vyriešila problém ekologizácie obalov už pred 200 rokmi. Plnenie Vincentky do fliaš sa datuje od roku 1820, keď sa namiesto keramických nádob začínali používať sklenené fľaše s objemom 1,5 litra. Pravda, s výnimkou krátkeho vybočenia koncom 70. a začiatkom 80. rokov dvadsiateho storočia, keď sa Vincentka plnila do fliaš z tvrdeného PVC. To sa ukázalo ako omyl a Vicentka sa vrátila k stáročiami osvedčenému sklu.

Sklo patrí k najušľachtilejším materiálom, ktoré človek s pomocou prírody priviedol na svet. Vincentka používa odolné, hygienické, estetické a prírodné dohneda sfarbené sklo. Vyspelé technológie umožňujú robiť sklenené obaly ľahšie, bez vplyvu na ich bezpečnosť a kvalitu. Odľahčené sklo tiež znižuje zaťaženie životného prostredia, znižuje spotrebu surovín a tvorbu emisií CO2. Sklo uchováva chuť a výživovú hodnotu potravín a nápojov ako žiadny iný materiál.

Tmavé tenkostenné sklo sa recykluje roztavením

,,Od roku 2006 sa Vincentka plní len do nevratných fliaš z tenkostenného skla a po použití patrí do kontajnera na zber skla. Sklo, ktoré Vincentka používa, chráni pred vplyvom svetla a neprepúšťa plyny. To znamená, že v sklenenej fľaši si Vincentka dlho udržuje obsah oxidu uhličitého. Sklo je materiál, ktorého recyklácia je trvalo vyriešená. Súčasný systém recyklácie je ekologickejší ako bývalý systém vratných fliaš. Zdôrazňujeme, že tiež etikety na fľašiach Vincentky neobsahujú plast ale papier a na prepravu a skladovanie používajú tiež papierové kartóny. Vrchnáky sú z hliníka,“ vysvetľuje J.Šumšal.

Do fliaš sa Vincentka plní už od roku 1820. V roku 1851 pri prameni Vincentky postavená prvá plnička a skladisko fliaš. Toho istého roku sa z Luhačovíc vyviezlo 160 000 ks fliaš s obsahom 1,5 l. V rokoch 1946 – 1949 pri výstavbe novej kúpeľnej kolonády sa súčasne vybudovala úplne nová budova plniarne s najmodernejšími plniacimi linkami tej doby. Ročne sa tu potom naplnili necelé 2 milióny fliaš. V súčasnosti spoločnosť Vincentka, a. s., ročne predáva viac než štyri milióny fliaš Vincentky s obsahom 0,7 litra. Meno Vincentka pochádza od grófa Vincenta (z rodu Serényiovcov), ktorý dal v Luhačoviciach koncom 18. storočia postaviť prvé liečebné a ubytovacie zariadenia. Názov Vincentka sa objavil v roku 1792.

Novinka v plechu

Tento rok v máji prišla Vincentka, a.s. na trh s novinkou, Vincentkou v plechovom obale. Strieborný plech štíhlej plechovky s objemom 250 ml evokuje chladivú eleganciu. Nápis ,,VINCENTKA 100% prírodný ORIGINÁL“ a podnadpis ,,od roku 1820 Luhačovice“ zase odkazujú na čistotu produktu a stáročnú tradíciu plnenia luhačovických minerálnych vôd. 

Rodina Vincentky

Vincentka v spolupráci s poprednými špecialistami vyvinula celý rad ďalších produktov ako nosné spreje, sirupy, pastilky, zubné pasty, hydratačné krémy alebo koncentrát k preplachu nosových dutín Vincentka Nasalis. Balená Vincentka sa používa aj v niektorých zdravotníckych zariadeniach (aj na Slovensku) najmä na inhalácie a výplachy, predovšetkým pre alergikov. Pomerne veľký záujem je aj o pastilky, najmä v Českej republike a na Slovensku. Oceňujú ich predovšetkým umelci a ľudia, ktorí pracujú s hlasom.

 Všestranné použitie    

V kúpeľníctve sa Vincentka používa v Kúpeľoch Luhačovice, a. s. hlavne pri inhalačných a pitných kúrach pri chorobách dýchacích ciest, hlasiviek, poruchách látkovej výmeny, žalúdočných vredoch, chorobách dvanástnika, pri chronickej pankreatitíde a diabete. Umožňuje rozpúšťanie hlienov na slizniciach dýchacích ciest, žalúdku a črevách svojím obsahom a vyváženosťou minerálnych solí a biogénnych prvkov.

Viac informácií nájdete na www.vincentka.cz

About Tlačové správy

Správy a články venované témam, prezentáciám noviniek a agentúrne správy.

Check Also

Poukážky na OZE opäť aktuálne od polovice júla 2024

Nové rozdelenie finančných prostriedkov v rámci projektu Zelená domácnostiam má umožniť ich preplácanie od júla ...