Domov / Novinky / Varovanie: súťaže na Facebooku – pred podvodom vás nik neochráni

Varovanie: súťaže na Facebooku – pred podvodom vás nik neochráni

Na sociálnej sieti Facebook je všetko možné. Ak ste pochopili rozhraniu a vzhľadu, či niektorým funkciám, neznamená to, že sa Facebook stal vašim priateľom a nástrojom. Facebook bol vytvorený, aby zarobil šialené peniaze na každom jednom používateľovi. Zároveň je nástrojom k tomu, aby na ňom mohol ktokoľvek propagovať čokoľvek, ak si zaplatí. Na jednej strane je tu množstvo podvodníkov so šmejdami, ktoré sa nedarilo predať dôchodcom v kulturákoch, takže pokus predávať ich online priamo ľuďom s profilom s vyšším vekom vychádza dokonale.

Platobná karta

To šokujúcejšie je však to, v akej miere sa objavujú na Facebooku rôzne súťaže.

Súťaže o drahé veci sú skrátka lákavé

V minulosti to boli hlavne iPhony, autá, či dokonca byt. Dnes je to hlavne chladnička, mraznička, práčka, sporák, kuchynská linka, sedačka, rôzny druh nábytku, či detská izba. Niečo, čo by si človek bežne nekúpil atak sa mu zdá, že za jeden klik skúsiť šťastie je skrátka takmer zadarmo. Pozor však treba dávať na to, že falošné súťaže sa stali pre veľké množstvo stránok úžasným spôsobom zárobku. Vám sa to síce zdať nemusí, pretože ste dali lajk medzi 10 000 ďalšími ľuďmi a nič ste nepocítili. Naopak, určitá stovka, či viac ľudí, pocítia už čoskoro problém.

Vyhodnotenie takejto súťaže prebieha v tichosti. Reálne nejde o vyhodnotenie, len podvodník osloví množstvo ľudí s rovnakou informáciou. Vraj vyhrali v súťaži a aby si mohli prevziať výhru, musia poslať nejaké heslo na SMS, alebo poslať údaje z platobnej karty. Ťažko uveriteľné, no pri odoslaných 100 správach sa musí nájsť desať takých, ktorí tomu uveria. Možno pár bude skeptických a tých sa pokúša podvodník presvedčiť, prečo používa iný spôsob doručenia výhry a nejaké overenie. Vždy sú pripravené výhovorky. To, že gramatika a vyjadrovanie organizátora, sú podozrivo nedokonalé, je vedľajšie. Nikde nie je uvedené meno, organizátor, sídlo, internetová doména, ani sponzor. Nemáte nikde ani len podmienky súťaže, takže netušíte vôbec nič o tom, kto stojí za touto súťažou.

Facebook vám nepomôže a ani vás neochráni

Momentálne je aktívna stránka SpotrebiceRoka, ktorá láka na falošné súťaže a následne kontaktuje ľudí s tým, že potrebuje zaslať kompletné údaje z platobnej karty. Požaduje pritom údaje spredu a aj trojčíslie zo zadnej strany karty. Údajne preto, aby pomocou týchto údajov mohol zaslať peňažnú výhru na účet výhercu. Nereálne a hlúpe.

POZOR: údaje na karte slúžia vždy jedine na overenie pri úhrade na strane držiteľa karty. Údaje nikdy neslúžili a neslúžia na prijímanie platieb z vonka – čiže od niekoho iného. Dokonca aj pre platby, ktoré vám chce obchod vrátiť, hoci ste u neho platili kartou, potrebujú IBAN číslo účtu, aby vedeli peniaze poslať.

Komunikácia, v ktorej od vás požadujú poslať takéto dôverné platobné informácie, by mala byť nahlásená Facebooku a kontrole kvality. Facebook sa vystatuje a prezentuje ako miesto, ktoré chráni ľudí. Reálne však poskytuje len minimálnu ochranu. Presvedčiť sa o tom mohli v rámci prihlásenia aj niektoré obete nedávneho vykrádania účtov. Nahlásiť stránku ako nebezpečnú je možné, no reálne sa žiadna zmena neudeje. Je potrebné veľké úsilie veľkého počtu ľudí, aby si vôbec nahlásenia Facebook všimol. Druhá vec je, či Facebook porozumie nahlásenému problému a rozhodne sa pre odstránenie. Pri podvodoch, ktoré ľudí pripravia dohromady o veľké sumy, by sme očakávali väčšie nasadenie Facebooku na spoluprácu s políciou. Samotná polícia na Slovensku priznáva, že s Facebookom sa ťažko komunikuje. Horšie je aj to, že polícia mnoho veci nerieši, pretože už pri nahlásení trestného oznámenia dostanete odpoveď „To sa nevyrieši, takže to máte zbytočné nahlasovať.“ Na tieto fakty upozorňuje portál www.hoax.sk aj vzhľadom na reakcie ľudí, ktorí majú dané problémy a nahlasujú ich na políciu sami.

Ak ste sa stali obeťou podvodu, jediné miesta, ktoré na Slovensku skutočne fungujú a pomáhajú aspoň v miere svojich možností, sú práve hoax.sk, prípadne Reflex relácia na Markíze. Občan za dverami, relácia RTVS je nápomocná len ak máte dostatok snímkov, screenshotov, zažili ste viac, prípadne ste vec oznámili aj na polícii a máte záznam. Je však potrebné úzko spolupracovať s reportérom. Je to však jediná možnosť, ako vo veci bojovať, keďže kompetentné orgány nezaujíma, že ľudia nemusia mať problém len na svojom pozemku, na ulici, či niekde na cestách, ale aj vo virtuálnom priestore. Orgány totiž žijú ešte stále offline.

About admin

Check Also

Na EKOROKU dominoval les ako miesto zázrakov

V budove Centra voľného času (CVČ) na Ulici K. Novackého v Prievidzi, v  piatok 19. apríla 2024, ...