Domov / Dom a záhrada / Vákuový mixér do domácnosti a ako príklad, Freshboost od Tefalu

Vákuový mixér do domácnosti a ako príklad, Freshboost od Tefalu

Je priam úžasné, že hoci máme pocit, že v kuchyni je už všetko, čo môže existovať, ešte sa stále nájde niečo, čo chýbalo. Počuli ste už o mixovaní vo vákuu? Vytvoriť domáce vákuum sa nezdalo ešte pred nejakým časom ako prostredie využiteľné v kuchyni, respektíve, vyvstáva otázka, na čo vlastne nejaké vákuum v kuchyni poslúži a prečo pri mixovaní?

tefal freshboost

Aby sme mohli vôbec hovoriť o vákuu ako o niečom, čo môže byť prínosné počas varenia, či len práci v kuchyni, je nutné chápať, čo to vákuum je.

Vákuum je prostredie bez vzduchu

Vákuuovo balené potraviny sú také, ktoré nemajú prístupný vzduch. Odsatý vzduch zo zafóliovaných potravín, mäsa, zeleniny, syrov a podobne, znemožní, aby sa potravina pokazila práve pre prístup vzduchu. Na vzduchu oveľa rýchlejšie oxidujú, podliehajú skaze, menia farbu a množia sa aj baktérie. Ak ale hovoríme o mixovaní vo vákuu, ide o proces, pri ktorom musíme vedieť odsať vzduch. Na to slúži systém, ktorým sú takéto mixéry vybavené.

Vákuové mixovanie teda znamená:

Na priblíženie toho, čo znamená vákuové mixovanie, si zoberme mixér Tefal Freshboost. Tento konkrétny, pre porovnanie, sa uvádza aj pod označením BL181D31. Pri jeho použití sa najskôr odsaje vzduch a za niekoľko sekúnd je pripravený na mixovanie. Ak nemáte vzduch v mixovacom pohári, znamená to, že počas mixovania sa nebude zelenina, omáčka, alebo ovocný koktail miešať so vzduchom vo vnútri. Čiže sa nebude všade tlačiť pena a nebude sa zbytočne zväčšovať objem.

Vo vákuu sa nestretáva potravina so vzduchom, takže jablká, hrušky, avokádu, jahody a všetko to, na čom je najlepšie vidieť, ak sa stretávajú so vzduchom, si zachovajú svoju skutočnú farbu. Aj mixované zemiaky budú mať rovnakú farbu pokojne o dve či tri hodinky, alebo aj večer, ak uzavretý pohár dáte do chladničky a nepustíte ho na bežný vzduch len tak. Tento konkrétny model počíta s tým, že budete chcieť možno nejaké mixované jedlo ponechať dlhšie bez zmien farby, chuti a vône, čiže vo vákuu a tak je súčasťou balenia aj druhý pohár, s ktorým môžete pokračovať v práci. Ale to je v tejto chvíli vedľajšie.

Základom mixovania vo vákuu je fakt, že potraviny sú dlhšie čerstvé, krajšie, zachovávajú si svoju farbu. Na povrchu, či presnejšie na hladine sa nevytvárajú povlaky, netvrdne krusta omáčky pre reakciu so vzduchom. Zároveň si potravina zachováva viac vitamínov, ak sa tie strácajú pri styku so vzduchom. To sa týka aj antioxidantov. Konkrétny model uvádza 3x viac antioxidantov. Aj keď po pravde, doma nemáme ako otestovať, koľko antioxidantov daná potravina má, spoliehame sa na predpoklad a dobrú vieru.

Majú k tomu aj video:

Mixovať vo vákuu je niečo, čo nie je zatiaľ bežné. Existuje aj niekoľko ďalších výrobcov, ktorí túto funkciu hrdo uvádzajú.  Orientačná cena modelu BL181D31 je dvojciferná, zhruba okolo 80 až 90 eur. Mnoho iných modelov a výrobcov má aj vyššie ceny. V prípade BL181D31 je ale slušná aj výbava a funkčnosť. Odsávanie vo všeobecnosti niečo trvá, takže okamžité mixovanie je možné len ak si nepotrpíte na farbu, živiny a všetky tie ďalšie vlastnosti, ktoré môžeme považovať za výhodu.

About admin

Check Also

Pri solárnych kolektoroch takmer bez údržby neznamená úplne bez nej

Praxou overená životnosť slnečných kolektorov zo Žiaru nad Hronom je neuveriteľných cca 40 rokov. Za ...