Domov / Cestovanie / Severovýchod Slovenska zapĺňajú turisti

Severovýchod Slovenska zapĺňajú turisti

Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie – Vyhliadková veža na Dukle, sa po znovuotvorení po rekonštrukcii, stala magnetom turizmu na severovýchode Slovenska. V týchto letných dňoch ju navštívi 300 až 500 turistov denne, čo je až o polovicu viac ako predtým. Obdivujú pritom komplexne zrekonštruovanú a zmodernizovanú vyhliadkovú kupolu s multimediálnym vybavením a expozičnými panelmi. Návštevníkom ponúkajú množstvo informácií a fotografií nielen o Duklianskom priesmyku, ale aj o jednotlivých bojových operáciách, ktoré sa na jeho území odohrali počas oboch svetových vojen. Na orientáciu v teréne bojiska tu slúžia aj tri dotykové obrazovky znázorňujúce panoramatické zábery okolia.

 Vyhliadková veža je počas letnej turistickej sezóny pre verejnosť otvorená od 1.mája do 31.októbra, tento rok ju kvôli rekonštrukcii otvorili až 27.júna 2023. Otváracie časy sú v utorok až nedeľu od 9.00 do 17.00 hod. Vstupné 1 euro pre dospelých.

Riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek k tomu hovorí: ,,Vyhliadková veža na Dukle je po rozsiahlej rekonštrukcii opäť jedným z hlavných lákadiel letnej turistickej sezóny Vojenského historického múzea vo Svidníku. Návštevníci si z vyhliadkovej veže vychutnávajú pohľady na bojisko na Dukle, ktoré je najvýznamnejšou lokalitou vojenskej histórie na severovýchode Slovenska. Celý región je na Slovensku najbohatším na pamiatky na druhú i prvú svetovú vojnu. Tohtoročnú letnú sezónu sme odštartovali dobre, kúpaliská a wellness boli s výnimkou studených dní začiatkom augusta, naplnené. V súčasnosti sú otvorené, turistické vláčiky jazdia, vynovené rozhľadne poskytujú nádherné výhľady, počasie sa vylepšilo. A to nás čaká ešte vrchol sezóny v podobe Bardejovského jarmoku od štvrtka 24. až do nedele 27.augusta,“ očakáva R.Jančošek.

Vláčik Dukeláčik spája Svidník a Duklu

Premáva aj turistický Vláčik Dukeláčik a to denne od stredy do nedele, do konca prázdnin. Trasa je Svidník-Údolie smrti, frekvencia 3-krát denne, trvanie jazdy je cca 1,5 hod a má 5 zastávok (aquapark Aquaruthenia, Pešia zóna-Hotel Rubín, TIC Svidník, Údolie smrti a Kapišová). Vláčik má v rámci svojho grafikonu naplánovanú aj návštevu Údolia smrti, v ktorom je možné vystúpiť. Cestovné platí celý deň, dospelí platia obojsmerne 5 EUR, deti do 6 rokov, ZŤP a dôchodcovia 3 EURÁ a  v rámci jednej ceny je možné nastupovať a vystupovať na zastávkach na trase.

Vyhliadková veža na Dukle

Podľa údajov Vojenského historického ústavu boli priestory Vyhliadkovej veže na Duklianskom priesmyku na slovensko-poľských hraniciach znovu sprístupnené verejnosti od 1. mája 2011 (pôvodne v októbri 1974). Je vysoká 49 m. Nachádza sa na mieste, kde v októbri 1944 veliteľ 1. československého armádneho zboru v ZSSR brigádny generál Ludvík Svoboda mal jednu z mnohých veliteľských pozorovateľní počas bojov o Dukliansky priesmyk. Z hornej kupoly Vyhliadkovej veže môžu návštevníci vidieť široký priestor Duklianskeho priesmyku a okolia. Ktorý na jeseň a v zime v roku 1944 bol dejiskom krvavých bojov medzi jednotkami Červenej armády, jednotkami 1. československého armádneho zboru v ZSSR na jednej strane a jednotkami nemeckého Wehrmachtu na strane druhej.

Vo vstupnej hale Vyhliadkovej veže si môžu návštevníci prezrieť tri výstavy „Umelecká fotografia z bojov na východnom fronte očami vojnového fotografa“, „Vojnové následky vo východoslovenskom regióne“, „Odmínovanie východoslovenského regiónu a nálezy munície“, „Výstavba Pamätníka 1. československého armádneho zboru v ZSSR s vojnovým cintorínom a výstavba Vyhliadkovej veže na Duklianskom priesmyku“, výstavu nálezov zbraní, munície, výstroje Červenej armády, 1. československého armádneho zboru v ZSSR a nemeckého Wehrmachtu. 

Kam za zážitkami

V okolí Svidníka je tu mnoho významných lokalít s tisíckami múzejných exponátov v teréne i interiéroch. Okrem Pamätníka na Dukle je veľmi navštevované aj Údolie smrti, nemecký vojenský cintorín v Hunkovciach a celoročne i Vojenské múzeum vo Svidníku. Návštevníci radi obdivujú vojenskú techniku v areáli prírodného múzea vo Svidníku. Symbolizuje ju 8 tankov T-34/85. V obci Kružlovej majú nápis (s rozmermi 998×290 cm) ÚDOLIE SMRTI, ktorý je slovenským rekordom za najväčší vertikálny nápis v exteriéri a rozhľadňu v tvare náboja.

Pamätník Československej armády na Dukle

Tento prírodný areál patrí k najnavštevovanejším miestam regiónu. Počas bojov tu padlo vyše 60 tisíc sovietskych a československých vojakov. Pamätník vysoký 28 m postavili v roku 1949. Je zakomponovaný do vojenského cintorína, ktorý pretína kolonáda s bronzovými tabuľami. Tabule nesú mená 1 265 padlých príslušníkov 1. čsl. armádneho zboru.

Kapitolu vojnových dejín dokumentuje aj celoročne otvorené Vojenské múzeum vo Svidníku so stálou expozíciou  „Vojenské dejiny Slovenska 1914 – 1945“. Priamo v meste sa nachádza aj Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry. Jeho súčasťou je skanzen ľudovej architektúry so vzácnym dreveným chrámom a Galéria Dezidera Millyho. V kategórii národných kultúrnych pamiatok je v okolí Svidníka jedenásť drevených chrámov východného obradu. Dominantou centra Svidníka je socha armádneho generála Ludvíka Svobodu. Okolie poskytuje možnosti spoznávania ľudových zvykov a obyčajov, pešiu turistiku po značkových chodníkoch, stanovanie, cykloturistiku, autoturistiku. Vo Svidníku je k dispozícii vodný svet Aquaruthenia Svidník s krytými bazénmi a wellness s celoročnou prevádzkou.

Región severovýchodného Slovenska má čo ponúknuť – od histórie, kultúry, podujatí, športových aktivít, cyklotrás až po relax a kúpeľnú liečbu v Bardejovských kúpeľoch. Skutočným klenotom turistického ruchu je historické mesto Bardejov zapísané v UNESCO, so zachovaným historickým jadrom, opevnením, baštami, židovskou synagógou, svetoznáme Bardejovské Kúpele, V okolí Bardejova je sieť prepojených cyklotrás a značených turistických chodníkov.

Viac je na: www.svidnik.sk, www.kupele-bj.sk, www.bardejov.sk, www.visitbardejov.sk

About Tlačové správy

Správy a články venované témam, prezentáciám noviniek a agentúrne správy.

Check Also

Poukážky na OZE opäť aktuálne od polovice júla 2024

Nové rozdelenie finančných prostriedkov v rámci projektu Zelená domácnostiam má umožniť ich preplácanie od júla ...