Slovenská časť cyklookruhu Aquavelo, ktorý spolu na území Poľska a Slovenska zahŕňa viac ako 230 kilometrov cyklistických trás, je dokončená. Na slovenskom území nedávno dokončili niektoré cyklotrasy v okolí Starej Ľubovne a teraz sa už len čaká na vyúčtovanie slovenskej časti cyklookruhu. Finišujú aj práce na novej štvorjazyčnej cyklomape AQUAVELO. Projekt spája poľské a slovenské kúpeľné mestečká v slovensko-poľskom pohraničí. Ide o 230 km úsek medzi kúpeľmi Bardejovské Kúpele, Krynica, Muzsyna, Szczawnica, s bodmi záujmu, pamiatkami, faunou, flórou („PROJEKT TRASY ROWEROVEJ MUSZYNA- BARDEJOV). Informuje o tom Radomír Jančošek, riaditeľ oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov, ktorá sa ako partner na projekte podieľa.
Dokončili slovenskú časť cyklookruhu Aquavelo
,,Celá cyklistická trasa Aquavelo je označená jednotným spôsobom a vybavená rovnakými prvkami drobnej architektúry. Projekt zahŕňal i výstavbu a modernizáciu lávok, odpočinkových cyklistických miest, osadenie informačných tabúľ, zvislého značenia, cyklostojanov, lavičiek a pod. Infraštruktúru doplní cyklomapa a ďalšie propagačné a informačné materiály a mobilná aplikácia. Projekt výstavby cyklookruhu, spájajúceho kúpeľné miesta hlavne v okolí doliny rieky Poprad, je zameraný na hospodárske oživenie hraničných častí Slovenska a Poľska. Cieľom je spoločný rozvoj, bez vzájomnej konkurencie,“ vysvetlil R.Jančošek.
Slovensko-poľský projekt
Zdôraznil, že slovensko-poľský projekt by mal vytvoriť konkurenciu vo vzťahu ku kúpeľným oblastiam v Európe, v rámci modernej liečebno-rehabilitačnej, rekreačnej a turistickej ponuky. Aquavelo by predstavovať identifikovateľnú poľsko-slovenskú značku kúpeľných miest s unikátnymi turistickými a liečebno-rehabilitačnými podmienkami, postavenými na prírodných hodnotách, multikultúrnom dedičstve, duchovnosti a tradíciách obyvateľstva. Trasa prechádza cez najcennejšie územia z hľadiska prírody a krajiny. Zahŕňa významné pamiatky drevenej architektúry a pramene minerálnych vôd.
Aquavelo je prepojenie kúpeľných miest poľsko-slovenského pohraničia prostredníctvom cyklookruhu. Cyklistický chodník je vedený čiastočne po existujúcich trasách (vrátane EuroVelo) a čiastočne po dobudovaných trasách. Okruh sa v obci Hniezdne spája s iným okruhom, ktorý sa tvorí v rámci projektu „Hist.- kultúr.- prírod. trasa okolo Tatier” a významne zvýši dopad projektu a posilní pozitívny efekt spojený s rozvojom cezhraničného turistického produktu.
Cyklotrasa prechádza nasledujúcimi miestami:
Bardejovské Kúpele – Bardejov – Zlaté – Sveržov – Kurov – (granica państwa) – Muszynka – Tylicz – Krynica (ul. Pułaskiego, Bulwary Dietla, Ebersa, Gurgacza, wzdłuż potoku Kryniczanka) – Powroźnik – Muszyna – Zapopradzie – Legnava – M.Lipník- Sulín – Mníšek nad Popradom – Łomnica – Piwniczna (časť Jarzębaki, časť Zabornia, ul. Śmigowskie, ul. Kościuszki [dodatočný okruh – samostatná vetva v smere Rytra – Sucha Struga, Wzgórze Zamkowe, Obidza] most Garbaty, Kazimierza Wielk., Daszyńskiego, Czercz, Wilcze Doły, časť Kosarzyska, Sucha Dolina) – Obidza – Rezerwat Biała Woda – Jaworki –Szlachtowa – Szczawnica (Cieśliska, ul. Jana Pawła, Lipowa, Słona Młaka, Sopotnicka, Samorody, Zawodzie – poexistujúcom chodníku ku štátnej hranici) – Červený Kláštor – Veľký Lipník – Podolínec – Vyšné Ružbachy – Lacková – Kamienka – Hniezdne – Stará Ľubovňa – N. Ľubovňa – Ľubovnianske Kúpele – Plavnica – Údol – Plaveč – Orlov – Andrejovka – Čirč- Leluchów – Muszyna.
Výnimočná ponuka destinácie
Región Bardejova a Bardejovských Kúpeľov patrí v rámci miest prepojených Aquavelom už teraz medzi turisticky najvyhľadávanejšie destinácie. Nikde inde na Slovensku nie je v rámci jedného regiónu taká široká ponuka historických pamiatok UNESCO, drevených kostolíkov, skanzenov a to v kombinácii s prameňmi minerálnych vôd a známymi historickými kúpeľmi. V lete môžu turisti využívať množstvo turistických trás, cyklotrás a následne si oddýchnuť v kúpeľných a wellness zariadeniach.
Bohatosť a rozmanitosť regiónu láka množstvo turistov, čo otvára možnosti a príležitosti pre šikovných ľudí, ktorí majú možnosť sa v oblasti cestovného ruchu uplatniť. Turistický potenciál regiónu sa stále zvyšuje. Prijatím Svidníka do Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov sa ponuka výrazne obohatila o atrakcie vojenskej histórie, spojenej hlavne s bojmi na Dukle.
Plne využitá príroda
Výsledkom činnosti OOCR v posledných rokoch je, že dĺžka obnovených značených turistických chodníkov v okolí Bardejova a Bardejovských kúpeľov dosahuje takmer 40 km. Popri tom sa vybudovala a udržiava na tomto území aj sieť navzájom prepojených šiestich cyklotrás, s celkovou dĺžkou viac ako 8 km. Tvoria ju štyri liečivé singletracky – Lekársky, Napoleon, Čerešenka a najnovšie Herkules, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov a Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. K tomu sa obnovili aj desiatky altánkov, odpočívadiel a vybudovali sa oddychové a športové zóny pre deti.
Viac je na: www.kupele-bj.sk, www.bardejov.sk, www.svidnik.sk, www.visitbardejov.sk
Projekty a ich aktivity sú realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.