Domov / Veda / Nočné videnie, technológia nočného videnia a jej využitie

Nočné videnie, technológia nočného videnia a jej využitie

Oblasť používania nočného videnia je naozaj široká. Nočné videnie využívajú bezpečnostné a detektívne služby môžu kontrolovať strážené úseky v noci aj bez použitia svetlometov. Znižujú sa tak riziká kontaktu s cudzou osobou a z toho vyplývajúci ozbrojený stret s možnými zraneniami.

Nočné videnie

Ďalej sa využíva pri love čiernej zveri, umožňuje jednoznačne prečítať zver, či už druh, vek alebo pohlavie a tým aj dodržiavať zásady a zákony správneho výlovu. V neposlednom rade ho využijeme pre poľovnícke a lesnícke účely je pri sčítaní zveri, kontrolu pohybu osôb v poľovnom revíre alebo pri príprave spoločných poľovačiek.

Čo je nočné videnie?

Nočné videnie je založené na báze zvyškového svetla. Pracuje na princípe zosilňovania existujúceho svetla. Podporný osvetľovač môže zvyšovať viditeľnosť svetla na infračervenom konci spektra, ktoré je inak ľudským okom neviditeľné. Zväzok fotónov prechádza fotonásobičom, ktorý ich transformuje na elektróny. Transformované elektróny sa následne elektrochemickým procesom znásobia, usmernia cez fosforovú obrazovku a premenia sa na viditeľné svetlo, ktoré je zreteľne viditeľné v hľadáčiku. Aby bolo možné svetlo zosilniť je potrebné, aby bolo aspoň trochu vidieť. Úplne postačí mesiac, alebo hviezdy. V prípade absolútnej tmy je možné využiť tzv. prísvit – infračervený lúč ľudskému oku neviditeľný. Efektom je zelenastý obraz s obrysom pozorovaného predmetu.

Od čoho závisí rozpoznávacia a rozlišovacia vzdialenosť?

Rozpoznávacia a rozlišovacia vzdialenosť závisí okrem iného na hodnote existujúceho nočného osvetlenia, čistote atmosféry a kontrastu medzi pozorovaným predmetom a pozadím. Za jasnej, mesačnej noci, ak je pozorovaný predmet na svetlom pozadí uvidíte lepšie a naopak za bezmesačnej noci, v oblačnom počasí, pri pozorovaní objektu na tmavom pozadí sa vzdialenosť pre pozorovanie znižuje. Pri rozlišovacej vzdialenosti vidíte predmet a jeho detaily. Rozpoznávacia vzdialenosť je to, čo registrujete pohyb, ale 100 % neurčí, čo to je. Hlavným cieľom nočného videnia je lokalizovať, navigovať, sledovať, cieliť, čo v plnej miere využíva armáda, polícia, bezpečnostné zložky. Vďaka systému nočného videnia je možné manévrovať v lese aj v noci.

Rozdeľujeme ho do troch kategórii:

  • Okuliare – môžu byť ručné, ale nosia sa najčastejšie na hlave. Okuliare sú binokulárne a sú vhodné pre konštantné zobrazenie, napr. pre pohyb v temnej budove.
  • Fotoaparáty – kamery s technológiou nočného videnia môžu zasielať obrázky na monitor a využívajú sa v budovách a na vrtuľníkoch.
  • Puškohľady – jedná sa o monokulárny typ namontovaný na zbraň. Nie sú nosené ako okuliare a sú vhodné tam, kde chce človek získať lepší pohľad na konkrétny objekt a potom sa vrátiť k normálnym svetelným podmienkam.

Nočné videnie Challenger

foto: nočné videnie, monokulár na oko, polovnictvoterem.sk

Aké sú oblasti využitia nočného videnia?

Nočné videnia sa vo všeobecnosti používa na vojenské účely, vymáhanie práva, poľovníctvo, pozorovanie divokej zveri, dohľad, zabezpečenie, navigáciu, detekciu skrytých objektov a zábavu.

About admin

Check Also

Tržby slovenskej chémie za 1.štvrťrok 2019 narástli o 2 %

Chemický a farmaceutický priemysel v SR zaznamenal v 1.štvrťroku 2019 mierny nárast tržieb v porovnaní ...