Domov / Literatúra / Niektoré elektronické knihy zlacňujú, pre ľudí doma aj koronavírus

Niektoré elektronické knihy zlacňujú, pre ľudí doma aj koronavírus

Kým kamenné predajne vo viacerých segmentoch museli zatvoriť už pred niekoľkými dňami, iné nemajú o zákazníkov núdzu. Internetové predajne majú viac zákazníkov, pretože zákazníci nie sú v mestách a v uliciach. Sú doma, s pripojením na internet a môžu tak nakupovať aj v takých prípadoch, kedy sa doteraz internetu celkom vyhýbali. Vzhľadom na viacero komplikácií pri doprave sa však čoraz viac zviditeľňujú elektronické knihy. Doručovatelia komunikujú s obchodmi a spoločne zákazníkov žiadajú o objednávky prevodom a platby kartou. Snažia sa eliminovať osobný styk, narábanie s peniazmi a väčšie zdržania sa pri podávaní zásielky. Aby zákazník mohol minimalizovať styk s niekým ďalším, je teraz viac ľudí na hernom Steame, kde si môžu sťahovať po zakúpení hry. Je samozrejme viac zákazníkov aj v bežných predajniach, ale aj na službách ako Netflix a HBO GO.

čítačka ekníh

Piráti sa činia

Čokoľvek, čo je možné vykonať z domu a prinesie to možnosť zábavy, je in. Dokonca aj pirátska činnosť. Sťahuje sa o dušu. Rovnako tak mimoriadne veľa filmov, kníh a ďalších materiálov pribúda na takých portáloch ako je Hellshare/Stiahni to, alebo Uloz.to. Akoby sa zabudlo na to, že ide o ilegálnu činnosť, okrádanie iných spoločností, či autorov. Smutný je aj rozsiahly výskyt ekníh a audiokníh českých a slovenských autorov. Knihy si ľudia sťahujú rovnako tak s veľkým nadšením bez podpory tých, ktorí nad nimi strávia celé mesiace. Pritom vznikajú iniciatívy na záchranu autorov a slovenskej tvorby, keďže tá trpí a ešte utrpí taktiež silné rany pre izolácie spôsobené koronavírusom. Piráti vo veľkom sťahujú, ale aj uploadujú hit Trhlina, diela Dominika Dána a mnohých iných úspešných autorov.

Elektronické knihy sú čoraz viac v obraze

Na oči sa dostávajú elektronické knihy o niečo viac, než obyčajne. Aj preto, že na ne predajcovia upozorňujú ako na produkt, ktorý nepotrebuje kuriéra,balenie, doručovanie, narábanie, úpravy skladových čísiel, nepotrebujú skrátka toľkú starostlivosť. A máte ich po zakúpení ihneď, či len za pár minút doma. Na Slovensku je najvýraznejším predajcom elektronických kníh priamo Martinus.sk. Avšak významné kníhkupectvo BUX.sk poteší taktiež rozsiahlou ponukou ekníh. Aktuálne zlacňujú priamo vydavatelia, ale aj autori. Nie preto, že by sa knihy nepredávali. V zlacnených sú aj niektoré novinky. Jednoducho, akoby predaj pocítil, že ľudia potrebujú motivovať kupovať aj elektronické verzie. Zlacnilo dobrodružné scifi Zastavený čas na sumu 1,49 EUR a len preto, že ide o knihu akoby stvorenú pre súčasnú dobu. Kým v knihe zastal čas naozaj, v reálnom svete vonku zastal čas vo vyľudnených uliciach a v celej izolácii. Nová cena je zámer, keďže na koronavíruse zarábajú momentálne hlavne priekupníci rúšok. Pri drahých rúškach a drahšom ovocí v obchodoch už ľuďom veľa nezostane. Uvidíme, čo príde o pár týždňov.

V ponukách pribúdajú aj knihy, ktoré už v predaji boli. Niektorí autori sa rozhodli opätovne vydať svoje knihy. Napríklad iné vydavateľstvá knihy posúvajú. Sú to hlavne papierové knihy, ktoré v tomto čase majú problém distribuovať do kamenných kníhkupectiev knihy. Niektoré vydania sa výrazne posúvajú. Stačí nahliadnuť do ponuky obchodov, kde sa niektoré knihy odrazu posunuli až na koniec leta, či na jeseň. Za iných okolností takto dopredu plánované knihy nie sú zobrazené. Zobrazujú sa však, pretože ich má nejeden zákazník v košíku s pôvodným dátumom.

Prečo sa rozhodnúť pre elektronickú knihu?

  • ak čítate v appke na mobile, zmestí sa vám tam tisíc kníh a viac.
  • rýchlo dostupná kniha, kedykoľvek a kdekoľvek. Stále pri vás, stačí vytiahnuť čítačku či mobil
  • možnosť poznámok priamo do čítačky či mobilu, alebo screenshot daného miesta
  • prepojiteľnosť s ďalšími sieťami, či priateľmi
  • možnosť opakovaného vracania sa, či listovania v množstve kníh

Áno, má to aj nevýhody. Napríklad závislosť od nabitej batérie, alebo chýbajúci zvuk listovania (appky ho obsahujú, takže tento argument nie je dostatočný), ale aj vôňa klasickej knihy. Jasné,  tá vôňa a ohmatanie je pre mnohých to hlavné, prečo knihu kupujú. Ale aj ešte niečo. Pohľad na ňu v polici je niečo iné ako pozerať na ňu v mobile. Lenže ako inak čítať ihneď bez čakania niekoľko dní, či týždeň a viac?

About admin

Check Also

Linda a kľúč od Andary

Vychádza neobyčajné slovenské fantasy Linda a kľúč od Andary

Vychádza neobyčajné slovenské fantasy s názvom Linda a kľúč od Andary. Žiadne čary a čarodejnice, skrátka ľudia, ktorí spájajú moc prírody...