Slovenskí i zahraniční návštevníci ešte stále málo poznajú región severovýchodného Slovenska. Pritom ide o jednu z najatraktívnejších lokalít slovenského turizmu. Svojimi historickými, prírodnými a kultúrnymi danosťami dokáže pripraviť jedinečné zážitky a zmysluplné trávenie času. Pozrime sa teda na výpočet najzaujímavejších lokalít severovýchodu Slovenska a v každej z nich aj na ďalšie miestne atrakcie, ktoré očaria, potešia a prilákajú návštevníkov. Informuje o tom riaditeľ Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) „ŠARIŠ“ – Bardejov Radomír Jančošek.
Bardejov – mesto UNESCO a skvosty histórie
Historické jadro mesta Bardejov spolu so židovským suburbiom bolo zapísané na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO v roku 2000. Na svete je len niekoľko tisíc vybraných miest UNESCO a táto značka je výrazom medzinárodne uznanej kvality. Medzi najobľúbenejšie a najnavštevovanejšie atrakcie regiónu patrí samotné centrum Bardejova a v ňom Bazilika minor Svätého Egídia, ktorú ročne navštívi cca 50 000 turistov. Ďalšími atrakciami sú: bývala Mestská radnica – prvá stavba renesancie na území Slovenska, v ktorej je umiestnená expozícia Šarišského múzea, Pamätník holokaustu, Bardejovské suburbium – Stará synagóga v Bardejove, ktorá bola vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970 (mikve a bet hamidraš v roku 2000).
V centre Bardejova sú pre turistov atraktívne dobre zachované pozostatky mestského opevnenia, ktoré tvorí jedinečný súbor múrov, brán a stredovekých bášt, z ktorých sa až deväť zachovalo v takmer pôvodnej podobe. Turisti sa radi fotografujú so sochou kata na Radničnom námestí. Najnavštevovanejším podujatím v regióne je tradičný Bardejovský jarmok, ktorý sa koná v auguste v Bardejove, populárne sú aj júnové Hry rytiera Rolanda.
Záujem a nadšenie medzi fanúšikmi Beatles vyvoláva Ulička Johna Lennona v Bardejove. Ulička a Parčík Johna Lennona v centre Bardejova, spolu s rodinným domom zasväteným pamiatke geniálneho hudobníka, sú dielom nadšenca a aktivistu Pavla Zajaca. Na fasáde jeho rodinného domu sú trojrozmerné grafiky a kované umelecké diela a v suteréne galéria venovaná Beatles a Johnovi Lennonovi. Už viac ako 15 rokov sa tu každý rok 8. decembra koná spomienkový koncert pri príležitosti tragickej smrti Johna Lennona.
Bardejovské Kúpele – oáza zdravia a kľudu
Ak si chce človek dať do poriadku zdravie, zmysluplne usporiadať kongres, školenie, či svadbu alebo kvalitne stráviť voľný čas, dobrou voľbou sú unikátne a neopakovateľné Bardejovské kúpele. Majú najširšie indikačné zameranie zo všetkých slovenských kúpeľov. Liečia sa tu onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva, ženské ochorenia a nervové ochorenia. Bardejovské kúpele, a. s., sú zdravotníckym zariadením, vybavené modernými prístrojmi, lekárskymi špecialistami a kvalifikovaným personálom. Klienti tu dostanú nielen kúpeľnú, ale aj zdravotnícku starostlivosť. O pacientov s rôznymi diagnózami sa tu stará 10 ambulancií. Vlani pribudla nová klinika plastickej chirurgie HEBE clinic.
Bardejovské kúpele majú desať prameňov, ktoré vyvierajú na pomerne malej ploche vo vnútornom kúpeľnom území a osem z nich je zavedených do temperovanej krytej Kúpeľnej kolonády – jedinej svojho druhu na celom Slovensku, kde sa využívajú na vnútornú balneoterapiu formou pitných kúr. Bardejovské kúpele sa nachádzajú 5 km od Bardejova. Patria k najobľúbenejším a najstarším slovenským kúpeľom. Hostia majú na výber z dvoch wellness komplexov. Väčšie Wellness Spa – bazénový a saunový svet je v hoteli Ozón a menšie (bez plaveckého bazénu) je v kongresovom hoteli Alexander. V komplexe Wellness Spa je možné využiť denne bazén a saunový svet. Luxusný štvorhviezdičkový kongresový hotel Alexander je najlepšou voľbou pre konanie kongresov, školení, seminárov, workshopov, teambuildingov, obchodných stretnutí, ale aj svadieb a zábav. Najnavštevovanejšou atrakciou v kúpeľoch je Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry (viac ako 20 000 ročne).
Bohatá história kúpeľov
Prvá zmienka o Bardejovských Kúpeľoch je z roku 1247, keď uhorský kráľ Béla IV. daroval územie dnešných kúpeľov aj s prameňmi mestu Bardejov. Kúpele patria dlhodobo k najvyhľadávanejším nielen doma, ale aj vo svete. Vychutnávala si ich na liečení v roku 1895 manželka Františka Jozefa I. cisárovná Alžbeta, nazývaná Sisi, ktorej socha sa vyníma v kúpeľnom parku. Pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleóna (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského. Najviac pripomienok je na pobyt cisárovnej Sisi. V roku 2016 bol zrekonštruovaný hotel Alžbeta, kde si môžu návštevníci užívať luxus ako samotná cisárovná v luxusnom, dobovo zariadenom dvojizbovom apartmáne, kde bývala Sisi počas svojho liečebného pobytu v Bardejovských kúpeľoch v roku 1895. Na prízemí, hneď vedľa recepcie si hostia môžu pozrieť muzeálny apartmán Sisi a na recepcii zakúpiť spomienkové predmety na Sisi.
Možnosti trávenia voľného času v kúpeľoch
Bardejovské kúpele sa stali nielen cieľom liečebných a relaxačných pobytov, ale chodí sa do nich tradične aj za kultúrou. K najatraktívnejším podujatiam každoročne patria počas kúpeľnej sezóny Deň detí, Otvorenie kúpeľnej sezóny, Medzinárodné hudobné leto, Bardejovské kúpeľné dni, Alžbetínsky deň, Pivný festival a Hornošarišský Vínny festival. Najvýznamnejším počinom býva MEDZINÁRODNÉ HUDOBNÉ LETO.
Bardejovské kúpele sú nielen oázou zdravia a kľudu, ale aj jedinečným miestom na aktívne trávenie času. Kúpele ležia v krásnom a tichom prostredí, vzdialené od akéhokoľvek priemyslu a mesta, sú obklopené listnatými a ihličnatými lesmi. Ak sa návštevníkom nechce športovať, ani kúpať, majú k dispozícii aj kino a reštaurácie, či skanzen – múzeum ľudovej architektúry. Pre milovníkov športu je tu 6 tenisových kurtov, squashové ihrisko, bowling bar, petang, minigolf, požičovňa bicyklov. Pripravuje sa výstavba 9 jamkového golfového ihriska.
Sieť cyklotrás, singletrackov a turistických chodníkov
V okolí Bardejova je 6 navzájom prepojených cyklotrás, s dĺžkou takmer 10 km. Tvoria ich 4 liečivé singletracky – Lekársky, Napoleon, Čerešenka a Herkules, Kyslíková cesta Mihaľov – Bardejov, Kyslíková dráha v Bardejovských Kúpeľoch. K dispozícii je aj necelých 40 km značených turistických chodníkov. Táto sieť singletrackov pri Bardejove a Bardejovských kúpeľoch je v zime zasnežená a časť z nich sa mení na bežkárske trate. Trasy sú vyznačené v aktuálnych turistických a cykloturistických mapách Bardejovských Kúpeľov.
Drevené kostolíky
V okolí Bardejova je zachovaných 7 gréckokatolíckych a 1 rímskokatolícky drevený kostol: Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová, Zboj. Obľúbený je aj Lesnícky náučný chodník ČIERNA MLÁKA v Bardejovských Kúpeľoch a tamojší Skanzen – Múzeum ľudovej architektúry. Príjemným cieľom výletov je aj agroturistické zariadenie v Stebníckej Hute Slnečný Majer a hrad Zborov.
Svidník a jeho okolie, spolu s Duklou, sú magnetom vojenskej histórie
Pre priaznivcov vojnovej histórie sa začína hlavná sezóna 1. mája, keď Vojenské historické múzeum, Múzejné oddelenie Svidník, sprístupňuje po zime rôzne atrakcie umiestnené v teréne. Návštevníci tak môžu z Vyhliadkovej veže na Dukle z nadhľadu obdivovať tamojšie bojisko, dotýkať sa tankov a inej ťažkej bojovej techniky z 2. svetovej vojny rozmiestnenej v areáli prírodného múzea a okolo cesty do Svidníka. Lozenie po tankoch a fotografovanie sa s bojovou technikou patria medzi obľúbené spôsoby poznávania, fascinujúce hlavne deti a mládež.
Vyhliadková veža na Dukle sa nachádza na mieste, kde v októbri 1944 veliteľ 1. československého armádneho zboru v ZSSR brigádny generál Ludvík Svoboda mal jednu z mnohých veliteľských pozorovateľní počas bojov o Dukliansky priesmyk a krajiny pod ním. Priestor Duklianskeho priesmyku a okolia bol na jeseň a v zime v roku 1944 dejiskom krvavých bojov medzi jednotkami Červenej armády, jednotkami 1. československého armádneho zboru v ZSSR a jednotkami nemeckého Wehrmachtu.
Pamätník Československej armády na Dukle je národná kultúrna pamiatka. Tento prírodný areál patrí k najnavštevovanejším miestam regiónu a pripomína Karpatsko-dukliansku vojenskú operáciu, ktorá sa uskutočnila na jeseň 1944. Počas bojov tu padlo vyše 60 tisíc sovietskych a československých vojakov. Pamätník vysoký 28 m postavili v roku 1949. Je zakomponovaný do vojenského cintorína, ktorý pretína kolonáda s bronzovými tabuľami. Tabule nesú mená 1 265 padlých príslušníkov 1. čsl. armádneho zboru.
Kapitolu vojnových dejín dokumentuje aj celoročne otvorené Vojenské múzeum priamo vo Svidníku. Sídli v budove, ktorá tvarom pripomína protitankovú mínu. Je to preto, lebo jeho expozícia podáva zaujímavé svedectvo o priebehu Karpatsko-duklianskej operácie v roku 1944. V múzeu sú autentické fotografie z bojov, osobné pamiatky, rôzne druhy zbraní a nálezy z bojísk o Dukliansky priesmyk. V parku neďaleko múzea sa nachádza externá expozícia ťažkej vojenskej techniky. V susedstve expozície stojí od roku 1954 Pamätník sovietskej armády, kde je pochovaných vyše 9 000 vojakov padlých na jeseň 1944.
Priamo v meste sa nachádza aj Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry. Jeho súčasťou je skanzen ľudovej architektúry so vzácnym dreveným chrámom a Galéria Dezidera Millyho, ktorej dominantou je súbor ikon, patriacich medzi najstaršie zbierkové predmety múzea. V kategórii národných kultúrnych pamiatok je v okolí Svidníka jedenásť drevených chrámov východného obradu.
V lete sa tu konajú atraktívne Slávnosti kultúry Rusínov-Ukrajincov Slovenska a Rusínsky festival. Dominantou centra Svidníka je socha armádneho generála Ludvíka Svobodu, jediná v strednej Európe. Okolie poskytuje možnosti spoznávania ľudových zvykov a obyčajov, pešiu turistiku po značkových chodníkoch, stanovanie, cykloturistiku, autoturistiku. Vo Svidníku je k dispozícii vodný svet Aquaruthenia Svidník s krytými bazénmi a wellness s celoročnou prevádzkou.
Viac je na : www.bardejov.sk, www.kupele-bj.sk, www.svidnik.sk