Domov / Cestovanie / Maďarské mesto Tihany pri Balatóne vás jednoducho nadchne

Maďarské mesto Tihany pri Balatóne vás jednoducho nadchne

Je mnoho miest v Maďarsku, ktoré majú jedinečnú atmosféru a dokážu zaujať medzinárodného turistu. Jedným z takých je aj mesto Tihany, ktoré je známe vyskou cenou nehnuteľností a pritom nejde pritom o žiadne veľkomesto. Leží na severnom brehu Balatónu v zeleňou obklopenej prírode na kopci a v jeho blízkosti. Zo Siofóku to je sem necelá polhodinka trajektom a priláka vás mnohými mietsami. Najmä však svojou atmosférou.

Tihany Maďarsko

Mesto má svoju atmosféru a mnohé zaujímavosti

Hoci tu žije necelých 1500 obyvateľov, nadchne hlavne tých, ktorým sa páči provensálska atmosféra. Pestuje sa tu levanduľa, v mnohých záhradách, aj u oficiálnych predajcov. Nájdete tu miesta s keramikou, umeleckými predmetmi, suvenírmi, aj slávny Paprikaház, ktorý je obklopený papričkami a aj vo vnútri je to samá paprička na rôzne spôsoby. Hlavne je to však miestna kamenná architektúra, ktorá je pre mesto typická. Slamené respektíve rákosové strechy pokrývajú niekoľko striech. Mesto má svoje čaro.

Tihany Maďarsko

Lokalita obývaná už od praveku má úžasný výhľad na Balaton a prírodu. Donedávna bolo Tihany známe svojou ozvenou, ktorá ale po zastavaní takmer zmizla. V roku 1055 tu bolo kráľom Ondrejom I. založené opátstvo, ktoré funguje dodnes. Je významným múzeom opátstva aj okolia Balatónu. Oplatí sa preto pozrieť aj hore na kopec. Hneď za opátstvom je veľmi pekne upravená pešia zóna, z ktorej je cez kamenné zábradlie výhľad na pobrežie Balatónu.

Tihany Maďarsko

Čo určite pozrieť a vyskúšať?

  • Miestne suveníry, keramika, alebo levanuľa
  • Paprikaház, síce veľmi drahý sortiment a ponuka, no dom samotný si odfotiť musíte
  • Typická architektúra
  • Mariánska púť
  • Múzeum v opátstve
  • Cyklotrasy na okolí

About admin

Check Also

Vianoce a Silvestra je najlepšie osláviť spoločne zábavou a oddychom vo wellness

Bohaté Vianoce, Štefanská zábava a nezabudnuteľný Silvester čakajú návštevníkov v Bardejovských Kúpeľoch, a.s. na záver tohto roka. ...