Domov / Cestovanie / Liptovský Ján a Kaďa, kúpanie v prírodnom minerálnom jazierku

Liptovský Ján a Kaďa, kúpanie v prírodnom minerálnom jazierku

Kaďa je jeden zo symbolov Liptovského Jána, prírodný bazén upravený človekom je vlastne prírodný výver vysoko-mineralizovanej sírnatej vody v ktorej sa odporúča pobyt 20 minút. Údajne s priaznivým zdravotným účinkom vyrovnávajúcim sa liečebným kúpeľom v Piešťanoch sa má pýšiť práve Kaďa, ktorá je jedinečná pre svoju polohu, cenu, prostredie, aj prírodnú jedinečnosť. Liptov má krás viacero, no Liptovský Ján ich má niekoľko.

Liptovský ján kaďa

Kaďa v Liptovskom Jáne a kúpanie v nej

Kaďa je presnejšie pomenovanie, ako keď miesto nazývame prírodným jazierkom. Ide o malý priestor, v ktorom sa nachádza voda z prírodného prameňa vyvierajúceho priamo z pod zeme neďaleko miestneho potoka. Lokalita v miestnom parku blízko prameňa, ktorý si bežne ľudia naberajú do fliaš, nazývaný Jankov prameň, je obklopená trávnatou slnečnou plochou. Zopár lavičiek poskytuje posedenie, alebo miesto, kde si položíte osobné veci. Kaďa s výverom vody je neobyčajným perličkovým kúpeľom, no na rozdiel od tých vo welness hoteli tieto nie sú tvorené tryskami, ale reálnymi plynmi a otvormi v zemi. Čiže nefalšovaná príroda. Niečo, čo je neopakovateľné a pritom bezplatné. Ako prírodný výtvor miesto preslávilo Liptovský Ján a zachované je len preto, že aj návštevníci patria medzi disciplinovaných ľudí, ktorí udržiavajú poriadok.

Kaďa je tvorená skalnými stenami z vápenca a vo vnútri ju tvorí dnes ľuďmi vložená betónová skruž, ktorá zamedzuje zraneniu na kameňoch, ale najmä je dnes vďaka nej miesto lepšie prístupné a dá sa v ňom pohybovať. Jednoduché riešenie nijako neovplyvnilo kvalitu vody, či jej liečebné účinky. Okamžitý účinok má na niektoré kožné ochorenia, ktoré bežne ľudí nútia navštevovať kúpeľnú liečbu. Voda sa tu veľmi rýchlo mení vďaka neustálemu vyvieraniu novej. Celkovo si drží stálu teplotu okolo 20°C a to aj v zime.

Pobyt v nej je príjemný, no horšie je vychádzanie napríklad v zime, či v chladnom počasí. Aj dážď je skvelý, horšie je, že vám moknú veci. Zo strany obce je úctyhodné, že toto miesto je stále symbolom obce, udržiavané a s bezplatným vstupom. Pred pár rokmi obec zriadila prezliekarne do plaviek, čo tiež nie je celkom bežné. Voda z kade vyteká do väčšieho jazierka, ktoré je už chladnejšie a zadržiava vodu skôr, ako sa dostane do miestneho potoka. Hromadí sa tu aj sírnatá pena, ktoré môže pôsobiť nevábne. Pravdou však je, že aj v jazierku prebieha výver vody a viditeľné je aj pôsobenie minerálov, či únik plynov podobne ako v pôvodnej Kadi.

Zaujímavosti v okolí

Priamo v dostupnej vzdialenosti sa nachádza most cez potok a zrekonštruovaný turistický chodník buď na rozhľadňu nad Kaďou, alebo k minerálnemu prameňu Medokýš, s vysokým obsahom železa. V Liptovskom Jáne je zaujímavá architektúra, hotel Máj s termálnym bazénom, príjemný drevený hotel Strachanovka, múzeum miniatúr Mini-Slovensko, Stanišovská jaskyňa, alebo ďalšie zaujímavosti.

foto: ZN.sk

About admin

Check Also

Vyhliadková veža na vrchu Stebnícka Magura je z 2/3 hotová

V októbri 2023 dokončili 1. a 2. etapu výstavby vyhliadkovej veže na vrchu Stebnícka Magura, ...