Domov / Slovensko / Kysucká Mary, nepoužívaný názov pieskovcových gúľ v Megoňkách

Kysucká Mary, nepoužívaný názov pieskovcových gúľ v Megoňkách

Kysucká rarita, pieskovcové gule v Megoňkách, v mestskej časti mesta Čadca Milošová, púta pozornosť už niekoľko desaťročí. Údajný záhadný vznik týchto geologických útvarov datujú na vek niekoľko miliónov rokov. Veľkou zaujímavosťou je, že hoci sa žiaden skutočný odborný tím doteraz nepodujal preskúmať pôvod týchto útvarov, aj vďaka celkom iným javom celý vznik presne vystihuje táto teória, ktorá zo všetkých pôsobí najdôveryhodnejšie a nahrávajú jej aj niektoré ďalšie fakty. Jej vznik tak nie je opradený záhadami, ako sa hovorieva.

pieskovcové gule

Foto: so súhlasom ZN.sk

Kysucká Mary? Prečo?

To čo je však oveľa väčšou záhadou je jej údajný názov. Pomenovanie Kysucká Mary, ktoré sa objavilo len v súvislosti s činnosťou klubu Hyberion a spomenula ho aj šou Dobré vedieť, sa nepoužíva, ba dokonca o ňom nevedia ani ľudia, ktorí žijú priamo pri pieskovcových guliach. Tento názov dokonca nie je známy ani väčšine Kysučanov, čiže ak ste doteraz nevedeli, čo je to Kysucká Mary, nesmúťte. Nezaužívaný a nepoužívaný názov nepatrí medzi symboly a názvy, ktoré by sa viazali ku Kysuciam ako priamo názov pieskovcové gule, prípadne iné názvy.

Šialené teórie

Ohľadom vzniku presných pieskovcových gúľ sa objavilo toľko teórií samozvaných odborníkov, že by z toho mohla byť aj zaujímavá kniha. Už len dotiahnuť spisovateľa, alebo bádateľa na sever Slovenska. Malo ísť o dielo mimozemsťanov, našich predkov, akejsi sekty, alebo dielo zemského magnetizmu.Dokonca sa hovorilo, že ide o gule nabaleného pieskovca na spôsob snehovej gule, ktorá sa kotúľala z vysokých svahov pôvodných veľhôr. Niečomu takému dokonca verili aj renomované médiá a publikácie, ktoré to v minulosti uvádzali za pôvod útvarov. Presný guľovitý tvar to však zásadne popiera. O mimozemšťanoch však radšej pomlčíme.

About admin

Check Also

Na dokončenie Berzewiczovej vyhliadkovej veže vyhlasujú zbierku

V blízkosti Bardejovských Kúpeľov od tohtoročnej jari realizujú vyhliadkovú vežu na vrchu Stebnícka Magura, v ...