Domov / Novinky / Kýchanie môže signalizovať ochorenie dýchacích ciest

Kýchanie môže signalizovať ochorenie dýchacích ciest

Kýchanie je reflexívnym sprievodným znakom väčšiny ochorení respiračného systému. Je to vlastne reakcia na podráždenie nosovej sliznice, ktorej cieľom je udržať priechodnosť nosovej dutiny. Kýchnutím sa telo zbavuje škodlivých látok z nosa a priedušiek. Kýchanie sprevádza silný výdych vzduchu, ktorým sa prečistia dýchacie cesty od hlienu a rôznych častíc v nose a ústach. Chráni tak telo pred škodlivým látkami. Pri uvoľnení nosných dutín môže byť sprevádzané aj výtokom hlienu z nosa.

Kýchanie môže signalizovať ochorenie

Kýchanie je reakciou na podráždenú sliznicu v nose a môže byť aj príznakom niektorých chorôb. Patria sem prechladnutie, chrípka, zápal dutín, suchý kašeľ, nádcha, alergie, a alergická nádcha. K ochoreniam s príznakmi kýchania patria aj osýpky a anafylaktický šok.

Kýchanie môže naznačovať aj prechladnutie, alebo chrípku. Baktérie, vírusy a iné mikroorganizmy vtedy dráždia nosovú časť a kýchanie môže znamenať že prechladnutie alebo chrípka onedlho prepuknú v plnej sile. Vtedy treba nástup týchto ochorení zachytiť a pomôcť organizmu posilnením imunitného systému, vitamínmi a čistením dýchacích ciest. K osvedčeným prostriedkom patrí minerálna voda Vincentka, ktorá najlepšie účinkuje keď sa inhaluje. Pomáha však aj jej vstrekovanie do dutín, výplachy dutín, kloktanie a pitie. Pri plnom rozvinutí choroby je to aj podávane sirupov a cmúľanie tabletiek s obsahom Vincentky.

Kýchanie a nádcha súvisia

Typickým ochorením sprevádzaným kýchaním je nádcha, čo je zápal nosovej sliznice vírusového pôvodu. Nádcha sa prejavuje aj smrkaním, plným nosom, kašľom, bolesťami hlavy a zvýšenou telesnou teplotou. Ochorenie má vírusový pôvod, pričom vírus napadá nosnú sliznicu, ktorá sa vplyvom zápalu nadmerne prekrvuje a dochádza k tvorbe hlienu a výtoku z nosa. Infekcia sa môže dostať aj do nosohltanu a vtedy ochorenie sprevádza i kýchanie.

Okrem bežnej nádchy je kýchanie súčasťou symptómov alergickej (sennej) nádchy. Pri tomto ochorení organizmus reaguje na prach, peľ, roztoče, zvieraciu srsť alebo potraviny. Okrem kýchania sa prejavuje aj svrbením očí, začervenaním očných spojiviek, plným nosom a častým smrkaním.

Rady na zmiernenie kýchania

Zadržte dych, zbavte sa alergénov, ktoré vyvolávajú kýchanie, zlepšite si  imunitný systém s vitamínom C ako preventívnym opatrením, investujte do zariadenia na filtráciu vzduchu, používajte filtračné masky pri práci s chemickými látkami, sprejmi alebo v prašnom prostredí, zbavte sa zvierat alebo rastlín, na ktoré ste alergickí.

Piť dostatok tekutín

Keďže kýchanie sprevádza podobné ochorenia dýchacích ciest ako kašeľ, domáce rady na ich zvládanie odporúčajú podobné opatrenia. Z domácich tradičných receptov sú to bylinné čaje, med a liek našich babičiek – Vincentka. Tekutiny zabraňujú vysušeniu slizníc a prispievajú k skvapalneniu hlienu v dýchacích cestách. Najlepší je bylinkový čaj, ktorý má i liečebný účinok.

Vincentka uľahčí dýchanie

Riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s., Ján Šumšal hovorí: ,,Vincentka i prípravky na jej báze prinášajú úľavu pri chorobách dýchacích ciest rôzneho pôvodu. Kým Vincentka nosový sprej  slúži na ošetrenie sliznice nosohltanu, Vincentka pastilky bylinné a ovocné, ale aj Vincentka sirup so skorocelom a materinou dúškou slúžia na ošetrenie sliznice nosohltanu aj dutiny ústnej.

Prevencia

Ako prevencia pred ochoreniami najlepšie poslúži ráno hneď po zobudení chvíľu kloktať. Hlieny, ktoré sa cez noc zhromaždia v hrtane sa tak rozpustia a dajú sa ľahko vykašľať. Na prevenciu pred ochorením je dobré vykloktať hrdlo a prepláchnuť nosné dutiny Vincentkou, alebo roztokom Vincentka Nasalis, aspoň dvakrát denne. Ráno pri čistení zubov, alebo pred odchodom z domu a večer po umytí zubov pred spaním. Alternatívou sú nosné spreje Vincentka Standard a Junior. Oba majú aplikátory rozprašujúce Vincentku. Sú opakovane plniteľné. Pre deti od 0 rokov je určený Junior s nižším tlakom a menšou koncovkou.“

Ako liečiť kašeľ s Vincentkou

Inhalovanie je najúčinnejším spôsobom aplikácie Vincentky. Na to sú najlepšie originálne inhalátory. Skúsiť môžete aj jej aplikáciu cez vyvíjač pary. Pomôže i improvizované vdychovanie ohriatej Vincentky nad hrncom s hlavou prekrytou uterákom, alebo pobyt v kuchyni, kde ju dlhšie varíme v odkrytom hrnci. K ďalším účinným spôsobom patrí preplachovanie dutín, striekanie sprejom a kloktanie.

 Soľ z Vincentky nad kýchanie

Oxid uhličitý a soli v nej obsiahnuté, majú schopnosť rozpúšťať hlieny a následne umožňujú pacientovi, aby sa ich zbavil. Vincentka je najlepší podporný prostriedok pre uvoľnenie dýchania pri akútnych a chronických ochoreniach dýchacích ciest a alergiách. Vincentka pomáha nielen pri rozpúšťaní hlienov a ich vykašliavaní, ale aj pri zablokovaných nosných aj prínosových dutinách po nahromadení hlienov, ktoré sa bežne nerozpúšťajú. Pre takéto prípady je k dispozícii špeciálny koncentrát Vincentka NASALIS (zbavený oxidu uhličitého) s plastovou konvičkou na preplachovanie dutín a nosohltanu.

Viac informácií je na www.vincentka.cz

About Tlačové správy

Správy a články venované témam, prezentáciám noviniek a agentúrne správy.

Check Also

Poukážky na OZE opäť aktuálne od polovice júla 2024

Nové rozdelenie finančných prostriedkov v rámci projektu Zelená domácnostiam má umožniť ich preplácanie od júla ...