Domov / Novinky / Kryštalizácia je prirodzenou vlastnosťou slaných roztokov

Kryštalizácia je prirodzenou vlastnosťou slaných roztokov

Viete prečo Vincentka kryštalizuje? Pretože obsahuje soľ. V tomto prípade hlavne NaCl, nazývanú kuchynská soľ. Presnejšie minerálna voda Vincentka, ako každá pôvodom morská voda obsahuje zmes solí, s výraznou prevahou NaCl. Kryštalizácia solí z roztokov je (za určitých podmienok) ich prirodzenou vlastnosťou. Čím vyšší obsah minerálnych solí, tým častejšia  a rýchlejšia kryštalizácia. Soľ v súčasných i bývalých moriach je v podstate koncentráciou minerálov, ktorá sa vytvorila v priebehu miliónov rokov. Hlavnými minerálmi, ktoré tvoria soľ, sú chlorid sodný (soľ) a síran vápenatý. Informuje o tom riaditeľ Vincentky, a.s. Jan Šumšal.

Prečo je more slané

Základom slanosti morí je rozpúšťanie. Dažďové kvapky padajú na zem a pri vsakovaní , rozpúšťajú minerály a chemické prvky zo zemskej kôry. Voda sa dotýka rôznych hornín a zemských materiálov, ktoré obsahujú soli a minerály a nasycuje sa nimi. S podzemnými vodami vystupujúcimi na povrch sa tieto látky dostávajú do riek a potokov a nakoniec do oceánov. Keď sa slaná voda dostane do oceánu, dochádza k postupnému akumulovaniu solí a minerálov. Preto je dnešné more oveľa slanšie ako bolo to v prvohorách, ale aj treťohorách.

Práve treťohory (eocén) stáli pri zrode Vincentky. Soľ v moriach je dôležitým aspektom morských ekosystémov. Táto soľ vytvára vhodné podmienky pre mnohé druhy rias a planktónu, ktoré sú základným zdrojom potravy pre morský život. Bez tejto soli by morské ekosystémy vyzerali úplne inak. Kryštalizáciou pravekých morských vôd vznikali ložiská kamennej soli (najviac ich je z treťohôr). Dialo sa tak predovšetkým odparovaním vody.

,,Podobná kryštalizácia, ale v malom prebieha aj vo Vincentke. Deje sa tak prirodzene, keď sa odvetrá oxid uhličitý, ktorý udržuje chemické zloženie tejto minerálnej vody. Odvetraním oxidu uhličitého sa vytvoria vo Vincentke soľné kryštáliky. Po niekoľkých dňoch sa usadia na dne a niekedy sú tam akoby prilepené. Ich tvorba záleží na počte otvorení fľaše a na tom, či sa fľaša dobre uzavrie. Iný – i keď podobný prípad je získavanie soli z Vincentky pre potreby výroby rôznych prípravkov do ktorých  sa pridáva – či už sú to pastilky, alebo zubná pasta. To sa deje v prevádzke v Luhačoviciach v originálnom zariadení zahrievaním a odparovaním vo vákuu,“ vysvetľuje J.Šumšal.

Čo sa deje vo fľaši

Kým kryštalizácia vo vákuu je žiadúcim riadeným procesom, samovoľná kryštalizácia vo fľaši už žiadúce nie je. Preto sa aj skladuje v špeciálnych podmienkach. Najlepšie vyhovuje originálna hnedá fľaša so skrutkovacím uzáverom na Vincentku. Fľaša má byť uskladnená v chlade a tme. Napriek tomu je najlepšie spotrebovať Vincentku do dvoch dní po otvorení (hlavne pri jej pití). Najneskôr by mala byť Vincentka spotrebovaná do 10 dní po otvorení pri predpoklade, že nedôjde k úplnému odvetraniu prírodného oxidu uhličitého a nezačnú sa vo fľaši tvoriť kryštáliky solí. Pri inhaláciách a preplachu nosa je táto lehota dlhšia, oxid uhličitý tu už nemá takú pozitívnu funkciu ako pri pití Vincentky.

Kvalitu Vincentky zachováva správne skladovanie a zatváranie  

Kvalita Vincentky sa nesprávnym skladovaním, varením, či dlhým otvorením mení k horšiemu. V takom prípade sa mení sa jej chuť, prichádza o oxid uhličitý a soli v nej obsiahnuté skryštalizujú. Prevarením Vincentky minerály a stopové prvky skryštalizujú a stávajú sa ťažko vstrebateľnými. Mení sa aj chuť. Bublinky – prírodný oxid uhličitý (Vincentka nie je dosycovaná) majú svoj význam v skladbe vody, udržujú rovnovážny stav – chemické zloženie vody. Osoby, ktoré neznášajú kysličník uhličitý môžu „bublinky“ za studena odstrániť miešaním, ale potom musia vodu urýchlene spotrebovať.

Aj v malej fľaštičke prebieha to čo vo veľkej

Aplikácia Vincentky prostredníctvom nosového spreja Vincentka je jedným z najobľúbenejších spôsobov jej použitia. Na veľkosti flaštičky nezáleží a tak prebiehajú aj v malej fľaštičke rovnaké kryštalizačné procesy ako vo veľkej (0,7 l) fľaši.

,,Vysoký obsah minerálnych solí v nosovom spreji Vincentka môže spôsobiť usadzovanie kryštálikov solí na dne liekovky, ktoré však neznižujú kvalitu obsahu. Tieto kryštáliky môžu spôsobiť upchatie mechanizmu rozprašovača (aplikátora). V tomto prípade odporúčame odskrutkovať aplikátor z pohára a ponoriť saciu hadičku do pohára s teplou vodou. Aplikátor niekoľkokrát stlačte, tak aby došlo k nasávaniu vody a prečistenie aplikátora,“ radí J.Šumšal.

Záhada sacej hadičky

Pre laikov je jednou zo záhad aj to, prečo sacia hadička v nosovom spreji nesiaha až na dno. Prečo končí vyššie a tak cca 2 ml. náplne ostanú (aspoň dočasne) nevyužité?

,,To, že hadička nie je dostatočne dlhá je zámer, pretože Vincentka obsahuje veľké množstvo solí, ktoré sa vo fľaštičke časom usadzujú na dne v podobe kryštálikov. Ak by hadička siahala až celkom na dno, tak by došlo k nasatiu kryštálikov soli a tým upchatiu aplikátora. Máme zmerané, že na dne fľaštičky zostane jednorázovo nevyužiteľné 2ml náplne. Obsah spreja je však doplniteľný z bežného balenia Vincentky (0,7 l) a to opakovane. Zákazník si to teda vynahradí po doliatí. Po čase sa však mechanizmus rozprašovania opotrebuje a  je nutné si kúpiť nový sprej,“ konštatuje J.Šumšal.

Prečo je sprej taký obľúbený?

Práve aplikácia prostredníctvom nosového spreja Vincentka je jedným z najobľúbenejších spôsobov aplikácie minerálnej vody Vincentky.

,,Práve pomocou spreja a jeho aplikátora vieme dopraviť Vincentku na miesto kde vznikajú hlieny a kde spôsobujú nepriechodnosť nosových dutín pre dýchanie. Navyše rozstrekovanie Vincentky na jemné čiastočky – aerosol, mnohonásobne zväčšuje aktívnu plochu, na ktorej pôsobí a rozpúšťa hlieny. Ide tu aj o užívateľský komfort, ale aj o to, že mechanizmus takéhoto pôsobenia prináša rýchlejšiu úľavu. Vincentka je účinná aj pri iných aplikáciách, napríklad preplachovaní dutín, alebo inhalovaní. Sprej je však jednoznačne najrýchlejší a teda najpraktickejší. Prípravok je výnimočný vďaka vysokému množstvu minerálov a stopových prvkov pochádzajúcich z kryštalicky čistej reziduálne morskej vody z treťohôr. Hypotonický nosový sprej slúži na prevenciu ochorení nosovej sliznice a hygienu nosných dutín. Chráni proti nachladnutiu, chrípke a alergickej nádche, posilňuje obranyschopnosť, zvlhčuje a čistí nosnú sliznicu, odstraňuje hlieny, je vhodný počas tehotenstva a dojčenia a nie je návykový,“ uzatvára J.Šumšal.

Viac informácií nájdete na www.vincentka.cz

About Tlačové správy

Správy a články venované témam, prezentáciám noviniek a agentúrne správy.

Check Also

Davide Mattioli a Vilo Kalman Show zahviezdia v Bardejovských Kúpeľoch

Najnavštevovanejšie podujatie v Bardejovských Kúpeľoch sú Bardejovské kúpeľné dni. Tento rok sa budú konať v sobotu ...