Domov / Praktické / Kloktanie Vincentky pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest

Kloktanie Vincentky pomáha pri ochoreniach dýchacích ciest

Osvedčeným účinným prostriedkom na zmiernenie príznakov prechladnutia, angíny a chrípky je kloktanie. Podľa zverejnených údajov to podporili aj štúdie, ktoré  preukázali, že pri pravidelnom kloktaní slanej vody niekoľko krát denne poklesli počty ochorení horných dýchacích ciest až o desiatky percent. Slaná voda zmierňuje bolesti hrdla, pomáha odstraňovať nadbytočný hlien a lieči zapálené tkanivo. Odstraňuje aj baktérie, alergény a plesne. Jedným z najúčinnejších kloktacích prostriedkov je osvedčená minerálna voda Vincentka z Luhačovíc. Okrem liečby kloktanie aspoň dvakrát denne pomáha aj pri prevencii.

Jan Šumšal, riaditeľ spoločnosti Vincentka, a. s., ktorá plní svetoznámu Vincentku do fliaš hovorí: ,,Lekári i laici často odporúčajú kloktanie Vincentkou, alebo roztokom morskej soli, jódu a jedlej sódy, čo je protizápalové, antibakteriálne a liečivé činidlo, ktoré rýchlo a účinne lieči chorobu. Mnoho ľudí však nevie, že minerálna voda Vincentka je vlastne prírodný roztok zložený presne z tých istých látok ako odporúčaný roztok – obsahuje chlorid sodný, jód, oxid uhličitý a navyše aj ďalšie účinné prvky. Pritom všetky tieto látky sú v prírodnej forme a s osmotickým tlakom podobným ako v ľudskom tele. Vincentka je 100% čistý prírodný produkt – pôvodom treťohorná morská voda, ktorá sa pri svojej ceste na povrch riedi presakujúcou vodou a obohacuje sa o oxid uhličitý a prvky obsiahnuté v horninách. O jej liečivých účinkoch sa presviedčajú ľudia už stáročia a je známa ako liek našich babičiek.“

Ako pomáha kloktanie?

Kloktanie zmierňuje opuchy, utlmuje bolesť, znižuje zápal, tlmí podráždenie v krku a pomáha zbaviť sa hlienov ich rozpúšťaním a následným vykašliavaním. Pri chorobách krku sa zápalové procesy vyvíjajú v ústnej dutine. Mandle často pokrýva hnisavý povlak. Jednou z účinných metód na boj proti tomuto problému je oplachovanie. Na rýchle vyliečenie choroby sa tieto časti oplachujú kloktaním najčastejšie roztokom soli a sódy, niekedy s pridaním jódu. Roztok je buď prírodný ako je to v prípade Vincentky, alebo sa pripravuje v pohári. Tento spôsob liečby používali už naše babičky, pretože pomáha vyliečiť hrdlo bez použitia liekov.

Čo účinkuje

Hojivé účinky soli a sódy sú známe dlho, rovnako tak dezinfekčné účinky jódu. Roztok s týmito látkami vytvorí osmotický tlak, takže sa z miesta zápalu odstráni nadbytočná tekutina. Soľ je prirodzeným antiseptikom, ktoré zabraňuje vývoju baktérií a neumožňuje ich zakorenenie v bunkách hrdla. Počas kloktania a vyplachovania sa mikroorganizmy a produkty ich metabolizmu vypláchnu zo sliznice. Ak na vnútorných stenách hrdla a mandlí vznikne bolestivý povlak alebo stopy hnisu, roztok soli pomôže odstrániť všetky zbytočné ložiská. Okrem toho tento proces umožňuje rýchlo opraviť poškodené tkanivá. Sóda pomáha oddeľovať hlien od sliznice a zabíja všetky škodlivé baktérie, ktoré vedú k zápalovým procesom v tele. To pomáha rýchlejšie zvládnuť chorobu a odstrániť zápal.

Kedy a komu sa neodporúča kloktať

Existujú aj obmedzenia kloktania. Takéto oplachy sú kontraindikované ľuďom s určitými chorobami, pri ktorých je zakázané kloktanie. Neodporúča sa pri liečbe veľmi malých detí, pretože tie ešte nechápu, čo sa od nich očakáva. Môžu teda soľný roztok namiesto kloktania prehĺtať, čo by im  mohlo uškodiť. Dospelým sa zakazuje výplach pri ochoreniach, ktoré vedú k slabosti svalov mäkkého podnebia a k zmenám faryngálneho reflexu. Neodporúča sa pri zotavovaní z mozgovej príhody, poranenia hlavy, infekcií, ktoré postihujú mozog. A vo vyššom veku je oplachovanie zakázané aj pri demencii. Zakázané je kloktať roztokom jódu aj pri precitlivenosti na túto látku, pri ochoreniach štítnej žľazy, nefritíde a tuberkulóze. Opatrnosť je potrebná aj v tehotenstve, tu sa treba poradiť s lekárom.

Ako správne kloktať Vincentku

Kloktanie je liečebný postup vedúci k bublaniu kvapaliny v ľudských ústach . Obvykle sa robí tak, že dotyčný človek zakloní hlavu, ponechá kvapalinu bez prehltnutia zachytenú v zadnej časti hrdla a vylučuje zo svojich pľúc vzduch, čo vedie k bublaniu. Ide tak o prebublávanie vzduchu z pľúc tekutinou zachytenou v ľudskom hrdle. Kloktanie s použitím slaného roztoku je bežná metóda čistenia hrdla pribolestiach v krku a pri ochoreniach horných dýchacích ciest.

Môžeme použiť Vincentku izbovej teploty priamo z fľaše, alebo si ju mierne ohrejeme (napr. v mikrovlnke) v pohári, alebo v hrnčeku. Naberieme jeden dúšok do úst, zakloníme hlavu kloktáme aspoň 30 s. Následne to opakujeme cca 5 minút a zvyšky vypľúvame do umývadla. Neprehĺtame. Po opláchnutí by sme nemali jesť a piť aspoň 20 minút. Počas dňa by sa malo vykonávať 5-6 kloktaní, najlepšie každé 2 hodiny. Posledné opláchnutie by malo byť pred spaním. Oplachovanie Vincentkou je lokálnou liečbou. Ak sa stav pacienta ani po niekoľko dennom oplachovaní nezlepší, treba navštíviť lekára. Netreba to odkladať, pretože ak hnis a zápaly neustupujú, môžu prejsť do okolitého tkaniva, čo vedie k dlhej a nepríjemnej liečbe.

Ako a na čo pôsobí Vincentka

Oxid uhličitý a soli vo Vincentke majú schopnosť rozpúšťania hlienov. Kloktanie, ale aj inhalácia Vincentky majú lokálny antiseptický účinok, ktorý spôsobuje síra v oxidovanej aj redukovanej forme. Ďalej voda znižuje množstvo hlienu pri hypersekrécii, pôsobí aj ako expektorans – hlien je redší a ľahšie sa odkašliava. Jódobrómové soľanky obsahujú jodidové ióny, ktoré pôsobia mukolyticky, expektoračne a protizápalovo. Celkovým zložením hypotonickej kyselky s obsahom jodidov priaznivo ovplyvňuje obranyschopnosť v zmysle prevencie chronických bakteriálnych infekcií horných dýchacích ciest, chronickej nádchy, sinusitídy a chronickej polypóznej nasopharyngitídy. U detí preventívne pôsobí proti rozvoju recidivujúcej tracheobronchitídy a rinitídy. Je odporúčaná na pitné a inhalačné kúry pri ochoreniach dýchacích ciest, hlasiviek, pri chorobách látkovej výmeny, vredovej choroby žalúdka, dvanástnika a ich pooperačných stavoch, pri vlečúcom sa zdurení pečene, diabetes melitus, chronickej pankreatitíde. Pomáha regenerovať vnútorné prostredie človeka po veľkých stratách potu a upravuje metabolizmus po alkoholových excesoch. Je vhodná ako prírodný doplnok výživy pre športovcov, deti, tehotné ženy a rekonvalescentov.

Minerálna voda Vincentka sa nielen kloktá a inhaluje, ale aj pije, kúpe sa v nej, rozprašuje sa nosovým sprejom, požíva sa na výplach a vo výrobkoch na báze tejto minerálnej vody sa aj cmúľa, čistia sa ňou zuby, zvlhčuje sliznica a rozpúšťajú hlieny.

Viac informácií je na www.lazneluhacovice.cz, www.vincentka.cz

About Tlačové správy

Správy a články venované témam, prezentáciám noviniek a agentúrne správy.

Check Also

Akciová ponuka TECH CONTROLLERS na 20% garantované úspory za kúrenie

Nevykurujte atmosféru, ale šetrite náklady a životné prostredie Máte penzión, menší hotel, alebo ste starosta ...