Hlavný nápor na organizmus peľových alergikov je na jar, ale mnohých neobíde ani jesenná vlna alergie. Kým jarnú mávajú na svedomí breza, jelša, vŕba, neskôr aj pele tráv, jesenným alergénom kraľujú dve stálice -palina a ambrózia, v menšom rozsahu sa pridáva aj pŕhľava a neskôr aj huby a plesne. Pri všetkých alergických prejavoch je dôležité užívať lieky predpísané alergológmi. Pri úľave od prejavov alergickej nádchy však pomáha aj osvedčená minerálna voda Vincentka, hlavne VINCENTKA NOSOVÝ SPREJ STANDARD HYPOTONICKÝ (resp. VINCENTKA NOSOVÝ SPREJ JUNIOR HYPOTONICKÝ). Pomáha aj preplachovanie nosa minerálnou vodou Vincentka a hygiena prínosových dutín s využitím Vincentky Nasalis. Informuje o tom riaditeľ Vincentky Jan Šumšal.
Peľové spravodajstvo
Ohrozené skupiny alergikov by mali sledovať peľovú situáciu a pri nadmernom výskyte alergénov v ovzduší by sa mali pohybovať v externom prostredí čo najmenej. Rovnako tak by nemali počas exponovaného obdobia vetrať. Intenzívne kvitnutie ambrózie a paliny je najmä v mesiacoch august a september (celá ich peľová sezóna trvá od júla do októbra). V ovzduší poletujú milióny peľových zrniečok, ktoré strpčujú existenciu alergikom a niektorých z nich priamo ohrozujú na živote. Zvlášť nebezpečné – niekedy až smrteľne, sú skrížené alergie týchto astrovitých bylín s potravinovými alergénmi ako sú koreňová zelenina, ovocie a koreniny.
Pri hodnotení peľovej alergie sú neoceniteľnou pomôckou údaje o priebehu peľovej sezóny, o výskyte konkrétnych druhov peľu v jednotlivých obdobiach peľovej sezóny. Na Slovensku – a aj inde v Európe a vo svete – sa monitoruje denná hladina peľu.
Podľa zdroja https://www.alergia.sk/pelove-spravodajstvo: ,,Na Slovensku existuje šesť monitorovacích staníc dennej hladiny peľu, ktorá sa meria od včasnej jari do neskorej jesene (nemeria sa počas zimných mesiacov z technických dôvodov). Tieto stanice sú zaradené do systému regionálnych úradov verejného zdravotníctva. Namerané hodnoty za uplynulý týždeň aj s komentárom sú zverejnené na našej stránke (www.pelovespravodajstvo.sk).“
Prečo Vincentka
,,Vincentku odporúčajú aj alergológovia. Pomáha zlepšovať dýchanie a dôležitú funkciu plní pri uvoľňovaní hlienov blokujúcich dýchacie cesty, dutiny a hromadiacich sa v hrtane, nose a priedušnici. Vincentka je vo všeobecnosti preto taká účinná, že obsahuje správne zloženie minerálnych látok a oxidu uhličitého. Tie vytvárajú nepriaznivé prostredie pre baktérie, rozpúšťajú hlieny, pomáhajú zvládať prejavy chorôb a pôsobia aj preventívne,“ vysvetľuje J.Šumšal.
Ďalej dodáva, že produkty vyrobené z Vincentky neslúžia primárne na liečbu alergií. Ich používanie ale napomáha uľaviť od ich príznakov, posilňujú imunitný systém a priebeh alergie nemusí byť tak náročný.
,,Soli a oxid uhličitý, ktoré minerálka obsahuje majú schopnosť rozpúšťať hlieny a spriechodniť dýchanie. Pri peľových alergiách udržiava fyziologickú čistiacu schopnosť sliznice nosa. Je veľmi účinná pri obnove prirodzeného prostredia nosových slizníc a tak udržuje optimálne fungovanie slizničnej imunity. Pri dýchacích ťažkostiach bývajú často upchaté dýchacie cesty, sú plné hlienov a práve Vincentka v spreji pomáha pri ich uvoľnení. Na rozdiel od klasických kvapiek do nosa nemá Vincentka v spreji žiadne obmedzenia v dĺžke a frekvencii používania. Na preplachovanie nosa poslúži špeciálna kanvička do ktorej sa nalieva Vincentka Nasalis, odporúča J.Šumšal.
Čo sú to alergény
Alergény spúšťajú u alergikov prehnanú obrannú reakciu, sú to látky z vonkajšieho prostredia, ktoré vyvolávajú imunitnú odpoveď. Telo alergika sa bráni a snaží sa zabrániť kontaktu s alergénmi (zúženie dýchacích ciest, opuch), alebo ich odstrániť z organizmu napríklad kašľom a tvorbou hlienov. Alergický zápal postihuje celý organizmus.
Odporúčania pre alergikov
Alergikom sa odporúča umývať si vlasy a tvár po dlhšom pobyte vonku. Mnohokrát sú odkázaní na užívanie predpísaných antihistaminík a tabliet s obsahom kortikoidov. Používanie Vincentky napomáha znížiť množstvo potrebných kortikoidov. Vincentka Nasalis slúži na zvyšovanie imunity a je výborným doplnkom k liekom.
Ľudia trpiaci na alergie, ktorí mali v minulosti prehnané alergické reakcie (napr. anafylaktický šok) by nemali zabúdať na pohotovostný balíček- kortikoidy, adrenalínové pero, antihistaminiká a sprej na rozšírenie priedušiek.
V období, keď je ovzdušie plné alergénov niektorí alergici nevychádzajú ani von. Suché a veterné počasie len roznáša alergény. Úľava prichádza až podvečer a hlavne po daždi. Vtedy je dobré si zo sebou vziať na prechádzku či športovanie vonku Vincentku v spreji, ktorá je výborným pomocníkom. Stačí pár krát streknúť, vyfúkať si nos a dýchanie je voľné.
Viac informácií je na www.vincentka.cz