Domov / Zábava / Hodnotenie: Dungeons 3, strategická hra, ktorá vás jednoducho bude baviť

Hodnotenie: Dungeons 3, strategická hra, ktorá vás jednoducho bude baviť

Dokážete si predstaviť, že by strana zla a temnoty bola tá dobrá? Dobre, ona dobrá nebude, ale vy budete bojovať práve za ňu, takže svojim spôsobom je to strana dobra. Alebo nie? Dungeons 3 prináša, podobne ako tomu bolo nedávno pri predchodcoch, svet podzemia, boja zla proti dobru, no najmä kopec zábavy, kombinujúcej v sebe výpady aj obranu. V tejto hre zároveň nájdete niečo, čo tak celkom bežné v hrách podobných žánrov nebýva. Humor, nenásilný, vtipný a miestny.

Dungeons 3

Koncept hry a jej postupnosť prináša presne to, čo potrebujete, ak netušíte, čo si od vás bude hra žiadať. Výučba je samozrejmosťou pre kohokoľvek bez predošlej znalosti čohokoľvek o hre. Ako strategická hra si žiada pochopenie ovládania, ktoré je trochu iné, než pri iných hrách. Ty nie si ten čo ovláda vždy každého jednotlivca a cielene mu prikazuješ ťažbu. Len vyberáš činnosť a tá si svojho robotníka už nájde sama.  Pri robotníkoch a stavbe to takto funguje, že sa nestaráš o označovanie, staráš sa len o spustenie príkazu na prácu, alebo tiež vykonanie niečoho, čohokoľvek. Nech bude potrebné vykopať jamu, alebo vyťažiť zlato, nemusíš sa ako hráč starať o to, či si to vôbec niekto všimne. Pohotoví pacholkovia Goblini makajú ako fretky a keď sa náhodou ulievajú, stačí ich schmatnúť, zatriasť s nimi a vrhnúť nimi niekam do priestoru, na spamätanie. Prekvapivo zaberá. Naopak bojovníci sú tí, koho môžete hravo označovať. Len zopár nedostatkov pri označovaní jednotiek sa dalo vnímať ako mínus, no 24. Októbra bol vydaný menší patch a ten sa postaral o niekoľko opráv. Odteraz je hra ešte hladšia, ešte zaujímavejšia a ešte viac vyladená.

Dungeons 3

Ovládanie hry

Dungeons 3 je hrou, pri ktorej zabudnite na to, ako sa ovládajú iné hry. Ide si svojou cestou pri filozofii ovládania, aj v príbehu. Vlastne všade. Dobre, síce Orkovia a Elfovia možno nie sú celkom originálni a videli sme ich podaktorí aj niekde inde, to všetko už ale originálom je. Jednoduché a prehľadné menu dáva na výber priamu kampaň, výučbu, niekoľko nastavení, ale tiež Almanach, čo je funkcia, ktorá jednoducho poteší. Vysvetľuje viacero neznámych pojmov, najmä ak ste dovtedy nehrali ani prvý ani druhý diel.

Ovládate pritom dva svety. Ten na povrchu na dennom svetle a ten temný v podzemí. Ten podzemný je obmedzený na malý priestor, ktorý rozširuješ ťažbou. Ten povrchový je ten, ktorý neustále ničíš a obsadzuješ. Tí dobrí sú teraz proti tebe, pretváraš ich svetlý svet na ten temný. Otváraš v zemi diery, zalievaš ich lávou a zlom. Sem tam sa objaví nejaké videjko s vtipnou hláškou, no za každým sa dá preskočiť pravým tlačidlom na myši.

Dungeons 3

Ovládanie postáv, ovládanie budov a sveta navôkol je už zvláštnosťou samou o sebe. Každá postava má svoje meno, svoj vzhľad a úlohu. V kobke sa neustále niečo deje a nikto nesedí len tak. Stáť bez práce? Niečo také by si nikto nedovolil. Keď, tak aspoň vylihovať treba. Priamo konkrétneho bojovníka, alebo poskoka si dokážete označiť, ale aby ste ho poslali cielene do boja, to nie. On si svoju príležitosť nájde. Všemocná ruka, visiaca nad kobkou namiesto kurzora myši, ovláda príkazy, výstavbu, nie však priamo vykonávateľov. Teda z časti. Tým sa líši od iných hier a pridáva jej body za nie tak bežný koncept. Na obrázku nižšie je vidieť označenie plochy a robotníci už sekajú a ťažia zlato, no hlavne vytvárajú stavebnú plochu.

Dungeons 3

V hre sa nekoná žiaden zásadný zádrhel, opäť je všetko prehľadné a jasné. Písmo textov mohlo mať lepšie riešenie, alebo lepšiu viditeľnosť. Ale tiež aj prvky voľby nových budov, jednotiek a spellov mohli byť riešené priamo dostupným výberom, nie vysúvateľným z ľavej strany, neustále tak skryté pred očami. Je fajn, že výučba pomocou šípiek naviguje, kam pozrieť a na čo pozor. V ostrej hre to už zostane na tebe.

Postupnosť hry Dungeons 3

Pre začiatok je výučba dobrou voľbou, ba priam nevyhnutnou. Sprevádza hráča tým, čo potrebuje vedieť pri rozširovaní svojej podzemnej kobky, ako stavať jednotlivé budovy, k čomu slúžia a zoznamuje hráča aj s potrebami služobníctva. Pomocník vo výučbe, čiže rozprávač, je stále tým istým hlasom, ktorý sa nezabudne zaseknúť, alebo si niektoré slová vo svojom príhovore akoby vymyslí. Až by sa dalo povedať, že je škoda, že toto celé nemá profesionálny dabing, respektíve celú hru v češtine alebo slovenčine, nech vynikne jej humorná stránka.

Dungeons 3

Hráči, ktorým sa hra Dungeons 3 zapáči a budú sa chcieť zahrať opäť, pokojne môžu. No rovnakú hru údajne očakávať nemôžu, keďže sľubujú striedanie a miešanie misií. Fajn, to by mohlo byť zárukou toho, že sa naozaj nebude ani jedna kampaň podobať na inú a každá bude v niečom originálna. V kampani sa dá zažiť naozaj veľa. Prechádzanie tieňom po temných častiach chodníkov bez toho, aby sa objavil v svetle lampášov, alebo horiacej fakle, ale postupne sú to aj zábavné misie ako ničenie sveta tam hore, pretváranie hrobiek, vyciciavanie sveta dobra na rôzny spôsob.

Pasce a kúzla, ako zdržiavače invázie

Dobre, to som prehnal. Invázia nepriateľa v Dungeons 3 sa žiadna nekoná. Nepriateľ dorazí do podzemia jedine ak cez portál v troch štyroch kusoch, len pár krát v inom počte. Príde narobiť paseku a tvojou úlohou je ho zdržať napríklad prepadliskom s ostrými čepeľami, rotujúcim panákom, či mechanizmom inej pasce, hlavne že zničujúcej a krvavej. Invázia v podobe malej skupinky nepriateľov má zväčša za úlohu zničiť miestnosť pre manu, alebo zasiahnuť priamo do srdca… teda do srdca tvojej kobky. Lenže nie každá pasca zastaví, alebo aspoň zachytí za sebou kráčajúcich votrelcov. Oni to možno myslia dobre, ale ty máš záujem vyhrať, takže ich útok berieš osobne. Ruka všemohúca, čiže ty, preto siahneš po kúzlach a vyberieš si v danom momente a na daného protivníka to najlepšie.

Dungeons 3

Hra počíta s dočasnou pomocou zo záhrobia, aj spŕškou meteoritov, manovou bombou, ako aj vtipnými kúskami v podobe chápadlovej príšerky, či ďalších excelentných nástrojov. Napadnutie a boj proti nepriateľom tak máš vo svojej réžii sťa používateľ čarovnej moci, tzv. Spellov. Niektoré účinné menej, niektoré viac. Záležiac od nepriateľa aj načasovania. Kúzla môžu byť časovo obmedzené a dá sa ich ovládanie pomerne hravo pochopiť. Efektná stránka vykonávania moci týchto trikov tiež stojí za to. Hlavne ten meteorický dážď.

Stratégia Dungeons 3

V hre je viacero vecí, ktoré jednoducho musia baviť a majú logiku.  Typická stratégia je tá, kde ťažíš suroviny a získavaš vďaka nim stavby, vylepšenia a potravu. Aj tu sa dá získavať potrava v podobe podzemných moriakov a piva, ale týka sa len náročných bojovníkov, ktorí stále pýtajú peniaze a žrať inak budú aj v strede boja štrajkovať, pretože s prázdnym vreckom a bruchom oni nepracujú. Je typickou stratégiou, pretože umožňuje strategicky premýšľať a uprednostniť jednu činnosť pred druhou, orientovať sa na útok, alebo obranu, no zväčša je v úlohách misií práve útok. Nezabudni aj na to, že mimo hlavnú misiu máš aj nejaké tie menšie misie. Pred spustením hry sa objavovali v troch ikonách. Zaujímavé je, že vývojári tieto hlavné a vedľajšie misie automaticky pretvorili aj do Achievementov, čiže ich automaticky získavate spolu s tým, čo zažijete v hre samotnej.

Dungeons 3

Hra je zábavná, po grafickej stránke milá, nie veľmi náročná, hoci s dlhším loadingom. Zvláda ju aj kancelársky notebook z tých lepších 5 rokov starých kúskov, bez väčších ťažkostí. Vývojári z Kalypso Media priniesli zábavný kúsok, ktorému nechýba ani humor a ani dobrá hrateľnosť. Hra vás jednoducho bude baviť.

  • Hra je v predaji (aj v EURách) pre platformy PC, XBOX One a Playstation 4, čím je jedna z mála strategických hier, ktoré sa dostávajú na konzoly. Kúpiť môžete na Surtep.cz

About admin

Check Also

Linda a kľúč od Andary

Vychádza neobyčajné slovenské fantasy Linda a kľúč od Andary

Vychádza neobyčajné slovenské fantasy s názvom Linda a kľúč od Andary. Žiadne čary a čarodejnice, skrátka ľudia, ktorí spájajú moc prírody...