Domov / Veda / Obyčajné drevo skrýva množstvo zaujímavosti: Toto ste určite nevedeli

Obyčajné drevo skrýva množstvo zaujímavosti: Toto ste určite nevedeli

Drevo bolo odjakživa pre človeka kvalitným, mnohostranne využiteľným a zároveň veľmi príjemným materiálom, ktorý ho doslova obklopuje v každodennom živote. Drevo má nenapodobiteľné a v dnešnej dobe aj ekonomicky výhodné vlastnosti, ktoré zatiaľ nemá žiadny iný materiál.

Drevo a stromy

Drevo je predovšetkým vzhľadovo pekné, v podstate asi nenájdeme nikoho, komu by sa drevo nepáčilo. Málokto však vie, že používaním výrobkov z dreva významne šetríme prírodu a chránime svoje zdravie. Spoznajte ho ešte viac tým, že si prečítate niekoľko zaujímavosti o dreve.

Najstarší strom na svete

Stromy si rastú pokojne aj niekoľko stoviek či tisícok rokov, kým nedorastú do označenia najstarší či najvyšší strom sveta. Vôbec najstarším stromom, ktorý bol na Zemi zdokumentovaná, je Old Tjikko. Ten vo švédskej stepi objavil tamojší učiteľ zemepisu a pomenoval ho po svojom psovi. Nejde pritom o žiadny špeciálny či jedinečný druh stromu, ale o tradičný smrek obyčajný. Tento na pohľad nenápadný smriečok má už 9550 rokov.

Množstvo farieb a textúr

Na našej planéte nájdete viac ako 23 000 rôznych druhov stromov. Vďaka tomu existuje aj tak široká paleta farieb a textúr dreva, z ktorého sa potom môžu vyrábať rôzne zaujímavé a krásne kúsky nábytku. Prirodzene najtmavším drevom je eben a tým najbelším zase cezmína.

Keď však bežná farba nestačí, prípadne je ten druh dreva výrazne drahší, môžu sa použiť rôzne špeciálne farby na drevo, ktoré ho zároveň chránia.

Stromy komunikujú

Stromy dokážu medzi sebou navzájom istým spôsobom komunikovať. Stromy napadnuté hmyzom produkujú cez listy nadbytok chemických látok, aby sa zbavili napadnutia a zároveň tak varovali aj ostatné stromy. Tento fenomén vedci odhalili v 70. rokoch 20. storočia u vŕb a topoľov.

Drevo a stromy

Drevený rekordér

V centre Londýna by mala stáť najvyššia budova zhotovená z dreva. Projekt tejto výškovej budovy vypracovalo britské štúdio PLP Architecture v spolupráci s Katedrou architektúry Cambridgeskej univerzity. Veža nazvaná Oakwood tower by mala mať 80 poschodí a 304 metrov. Tak by sa stal prvým dreveným mrakodrapom na svete.

About admin

Check Also

Tržby slovenskej chémie za 1.štvrťrok 2019 narástli o 2 %

Chemický a farmaceutický priemysel v SR zaznamenal v 1.štvrťroku 2019 mierny nárast tržieb v porovnaní ...