Domov / Praktické / Čo nazývame šampanským vínom? Určite nie všetko čo má bublinky

Čo nazývame šampanským vínom? Určite nie všetko čo má bublinky

Šampanské je pojmom medzi vínami. Nie je to značka, ako sa domnievajú neznalci vína a „odborníci“ v niektorých podnikoch, ktorí ho žiaľ nikdy nevideli. Nie je to ani výrobca, ako dokážu definovať šampanské aj dnes niektorí čašníci s maturitou z priemyslovky, či vôbec bez maturity. Šampanským nazývame víno, ktoré pochádza z oblasti Champagne.

Champagne

Šampaň, ako jej hovoríme poslovenčene, je chránenou vinohradníckou oblasťou, ktorá si stráži technológiou, ale aj právo označiť víno týmto pojmom. Môžeme ním nazývať len víno, ktoré z nej pochádza a nie zmes vín, či vína z iných oblastí. Prečo však treba na to dávať pozor?

Klamanie zákazníka a klamanie očakávaní

Dlhé roky používa mnoho podnikov pojem šampanské v MENU lístkoch a pritom prinášajú Hubert, či bulharské lacné šumivé vína. Ak si objednávate šampanské, pretože poznáte ich kvalitu a chuť, očakávate šampanské víno. Šumivé víno zväčša vyššej ceny pre spôsob výroby a spracovania, ako aj hodnotu a obmedzené počty fliaš na každý rok. Na šampanské prilákajú často aj hotely, keď ho ponúkajú ako darček, prípadne realitné kancelárie, lákajúce na fľašu šampanského po podpise zmluvy za podnájom.

Ako také víno teda nazývať?

Víno, ktoré je šumivé skutočným prirodzeným obsahom oxidu uhličitého, je šumivé víno, hovorovo tiež šampus. Nie však šampanské. Dokonca aj názov „detské šampanské“ je dosť pritiahnutý za vlasy a nesprávny. Ani on nemá nič spoločné so šampanským, keďže ide o limonádu s oxidom uhličitým s ovocnou príchuťou. Základom pre pomenovanie je spôsob otvárania a tvar fľaše s uzáverom.

V oblasti gastronómie, v cestovnom ruchu a v službách je nevyhnutné, aby sa šampanským nazývalo len naozaj víno z oblasti Champagne, ktoré má právo na nosenie označenia chránenej vinohradníckej oblasti pôvodu. Nápis CHAMPAGNE je totiž práve v gastronómii známym pojmom. Ani na Slovensku predsa neponúkajú v reštauráciách tokajské víno a neprinesú hradnú sviecu či nitrianske knieža. Akú by malo logiku, ak by ste nazývali malokarpatským vínom nejaký mix z Moldavska? Žiadny. Skutočných odborníkov svojho remesla stále nemáme dostatok na to, aby to vedeli. Niektorí dokonca pristúpia na kompromis kvôli očakávaniu, že verejnosť tomu nerozumie, alebo verejnosť žiada šampanské a čaká Huberta.

Nič proti Hubertovi

Nič však proti Hubertovi. Slovenské šumivé víno Hubert patrí medzi tie lepšie v Európe. Jeho technológia prirodzenej oxidácie je inšpirovaná z Francúzska a o rodinnom dedičstve by vedeli hovoriť najmä tí potomkovia, ktorí hrdo spomínajú na starého otca, ktorý s receptúrou na Uhorsko kedysi z Francúzska prišiel. Lenže potomkovia zakladateľa si na jeho počin a prvotné úspechy spomínajú už len medzi sebou. V období okolo II. svetovej vojny papierovými čachrami prišli o celý vinársky závod a tak potomkom od Komárna po Trnavu zostáva aspoň hrdou spomienkou myšlienka, že aj na Slovensku je kúsok kvalitného vinárskeho Francúzska vďaka ich praprastarom otcovi.

About admin

Check Also

Akciová ponuka TECH CONTROLLERS na 20% garantované úspory za kúrenie

Nevykurujte atmosféru, ale šetrite náklady a životné prostredie Máte penzión, menší hotel, alebo ste starosta ...