Temný turizmus, tiež známy ako „dark tourism“ alebo „thanatoturism“, je fenomén cestovania na miesta spojené so smrťou, tragédiou, katastrofami alebo inými temnými kapitolami ľudskej histórie. Tento druh turizmu priťahuje ľudí fascinovaných históriou, ľudskou tragédiou a etickými otázkami, ktoré takéto miesta vyvolávajú. Hoci temný turizmus môže byť kontroverzný, ponúka hlboké zážitky, ktoré často vedú k reflexii a porozumeniu historických udalostí a ich dopadu na spoločnosť.
Kategórie temného turizmu a príklady
Temný turizmus zahŕňa rôzne kategórie, pričom každá ponúka jedinečný pohľad na ľudskú tragédiu a históriu. Tu sú niektoré z hlavných kategórií a ich príklady:
1. Pamiatky a múzeá genocídy
- Auschwitz-Birkenau, Poľsko: Jeden z najznámejších koncentračných táborov z druhej svetovej vojny, kde bolo zavraždených viac ako milión ľudí, väčšinou Židov. Návštevníci môžu vidieť zvyšky tábora, vrátane barakov, plynových komôr a pamätníkov obetiam.
- Tuol Sleng Genocide Museum, Kambodža: Múzeum v bývalej škole, ktorá bola premenená na väznicu a mučiareň počas režimu Červených Kmérov. Múzeum dokumentuje zverstvá, ktoré sa tu odohrali, a vzdáva poctu obetiam genocídy.
2. Miesta prírodných katastrof
- Pompeje, Taliansko: Staroveké mesto zničené výbuchom sopky Vezuv v roku 79 n.l. Návštevníci môžu vidieť zachované ruiny mesta a odliatky tiel ľudí, ktorí zahynuli pri katastrofe.
- Hirošima, Japonsko: Mesto zničené atómovou bombou počas druhej svetovej vojny. Pamätník mieru v Hirošime a múzeum dokumentujú dopady jadrového útoku a jeho následky.
3. Miesta spojené so smrťou a násilím
- Alcatraz, USA: Bývalé väzenie na ostrove v San Francisco Bay, známe svojimi drsnými podmienkami a neslávne známymi väzňami. Návštevníci môžu preskúmať cely a dozvedieť sa o histórii väzenia.
- Capela dos Ossos, Portugalsko: Kaplnka v meste Évora, ktorej interiér je vyzdobený ľudskými kosťami a lebkami. Kaplnka bola postavená v 16. storočí mníchmi, aby upozornila na krehkosť ľudského života.
4. Miesta s tragickými novodobými udalosťami
- Ground Zero, USA: Miesto, kde stáli Dvojičky Svetového obchodného centra v New Yorku pred teroristickými útokmi 11. septembra 2001. Pamätník a múzeum vzdávajú poctu obetiam a dokumentujú udalosť.
- Černobyľ, Ukrajina: Miesto najväčšej jadrovej katastrofy v histórii, ktorá sa stala v roku 1986. Návštevníci môžu navštíviť opustené mesto Pripjať a reaktor Černobyľskej jadrovej elektrárne.
- Fukušima, Japonsko: miesto spojené s haváriou a zničením pobrežia po príchode tsunami.
5. Miesta popráv a mučenia
- Tower of London, Anglicko: Historická pevnosť, ktorá slúžila ako kráľovská rezidencia, väzenie a miesto popráv. Návštevníci môžu vidieť mučiarne a miesto, kde boli popravení slávni väzni, vrátane Anny Boleynovej.
- Hrad Bran, Rumunsko: Znám ako „Drakulov hrad“, je spájaný s legendou o Vladovi III. Tepesovi, známeho ako Vlad Napichovač. Hoci historická spojitosť s Drakulou je diskutabilná, hrad priťahuje návštevníkov fascinovaných legendami o krutom panovníkovi.
Temný turizmus na Slovensku
Temný turizmus, alebo skôr miesta, ktoré by spĺňali definíciu ako temné miesta spojené s tragédiami, smrťou a zločinom, máme aj u nás. Kniha Miesta zločinu a tragédií od Tomáša Galierika nám takéto miesta približuje. Dychberúci obsah knihy nás sprevádza takými témami, ako sú upíri v našich dejinách, procesy s bosorkami a ich upaľovanie, práca katov, fungovanie šibeníc a ešte ďaleko viac. Len v rámci dávnej histórie spomína viacero udalostí a verejných popráv. Poodhaľuje, kde stáli šibenice, v akých mestách a kde sa popravovalo. Kniha dáva celkom iný význam niektorým uliciam, aj sochám a priestorom. Dnes je na niektorých z nich pamätná tabuľa, či pamätník. Mnohé udalosti si pripomína nejaká krátka veta, rok, či socha a tabuľka. Pre ešte väčší počet si však musíme ísť do archívov a do múdrych starých kníh.
Miesta zločinu a tragédií nám v druhej časti prináša aj pohľad na novšie udalosti. Popravy až do roku 1989, letecké nešťastia, problémy a vyčíňanie mafie, organizovaného zločinu, aj ojedinelých trestných činov. Známe vraždy, sérioví vrahovia aj mnoho iného zločinu tu získava určitý stručný priestor podobne, ako nezabudnuteľné tragédie a nehody, ktoré si mnoho miest na Slovensku pripomína pamätníkmi, alebo krížmi. Kniha však obsahuje aj časť venovanú špeciálnej kategórii ľudských tragédií. Venuje sa aj miestam, ktoré skončili na dne priehrad, boli zatopené, alebo zrušené z rozhodnutia úradov. V našich dejinách máme takýchto obcí viac. Potomkovia pôvodných obyvateľov, alebo poslední žijúci pamätníci, si uchovávajú posledné spomienky na pôvodné obce vo vlastných pamätiach, skromných fotoalbumoch a neraz vieme o organizovaní stretnutí. Tragédiou pre nich bolo prísť o všetku pôdu, ale aj predkov na cintorínoch, ktoré niekedy zostali na pôvodnom mieste.