Domov / Dom a záhrada / Aj bez drahého ruského plynu vás môže potešiť teplá voda v bazéne

Aj bez drahého ruského plynu vás môže potešiť teplá voda v bazéne

Kúpacia sezóna začala – teda aspoň pre tých čo majú doma vonkajší bazén vyhrievaný slnečnou energiou. Pokiaľ nepatríte k tým šťastlivcom čo im slnko ohrieva bazén slnečnými kolektormi zadarmo, pri terajších i budúcich nedotovaných cenách zemného plynu a elektriny, sa nedoplatíte. Bazén, ako permanentný žrút energie, si často vyžaduje náklady na ohrev často presahujúce 1000 až 1500 EUR za sezónu.

,,Sú však prípady, kedy potešenie z vlastného bazéna je ekonomicky únosné a prijateľné. V prvom rade je to vtedy, ak tie isté slnečné kolektory slúžia v zimnej sezóne na podporu vykurovania a celoročne sa popri tom pripravuje teplá voda pre rodinný dom. Čím viac vykurovanej plochy a osôb využívajúcich teplú vodu, tým efektívnejšie je využívanie OZE. Pri veľkom dome s veľkou rodinou, s obytnou plochou cca 180m2 a 6 bývajúcimi osobami, je už bazén príjemným doplnkom životnej úrovne za prijateľnú cenu. Veď ani lístky a často i cesta na verejné kúpalisko nie sú zadarmo,“ vysvetľuje A.Gottas.

Bajočko alebo výpočtom

Pre tých, ktorí zvažujú využitie slnečnej energie, ktorá je zadarmo, poskytuje zjednodušenú radu. Solárny systém by mal mať plochu slnečných kolektorov na úrovni cca 50% z plochy bazéna, interiérový na úrovni 80 až 100%. Takže 6 slnečných kolektorov (každý s 1,5m2) postačí pre rodinný bazén, keď je priaznivé slnečné počasie, až na 7 mesačnú kúpaciu sezónu. Nezabudnite pritom na zakrývanie bazéna fóliou alebo iným vhodným prekrytím, iba tak sa môže externá kúpacia sezóna predĺžiť na obdobie od konca apríla do októbra. Ak je bazén vo vnútri budovy, tak väčšinou nemá priame tepelné zisky zo slnka a je potrebné dodať mu všetku energiu na ohrev vody.

,,V prípade podpory vykurovania, alebo ohrevu bazénu je potrebná väčšia plocha, ktorú je najlepšie určiť výpočtom na základe energetickej bilancie. Bazén je najlepším spôsobom ako využiť prebytky teplej vody pri slnečných kolektoroch v lete. Pre samotné bazénové využitie sa nedá využiť podpora na slnečné kolektory od štátu cez poukážky SIEA. Táto podpora však bola na tento rok na všetky OZE (teda aj na slnečné kolektory) vyčerpaná. Z dlhodobého hľadiska sa slnečné kolektory oplatia aj bez nej, hlavne ak sa kombinujú s ohrevom bazéna v letnom období,“ konštatuje A.Gottas.

Načo využívame slnečné systémy?

V slovenských podmienkach sa slnečné kolektory najčastejšie používajú na prípravu teplej vody. Menšia časť inštalácií slúži aj na podporu vykurovania a na ohrev vody v bazénoch. Vo svete sú časté aj aplikácie na výrobu priemyselného tepla do 100°C. Na prípravu teplej vody potrebné pre 4 – 5 člennú rodinu inštalovať cca 5-6 m2 kolektorovej plochy. V prípade podpory vykurovania, alebo ohrevu bazénu je potrebná väčšia plocha, ktorú je potrebné určiť výpočtom na základe energetickej bilancie.

Ohrev vody v bazénoch

Priamy ohrev bazénovej vody – ide o jednoduchý systém, pri ktorom sú slnečné kolektory priamo napojené na okruh filtračného zariadenia. V zimnom období sa voda z kolektorového okruhu zvyčajne vypúšťa, preto sú kolektory pre tento typ ohrevu veľmi jednoduchej konštrukcie a lacné.

Nepriamy ohrev bazénovej vody – dvojokruhový systém. Kolektorový okruh je uzavretý a teplo získané zo slnečných kolektorov je odovzdávané bazénovej vode cez výmenník tepla.

Podpora vykurovania budov

Solárnym zariadením sa nedá zabezpečiť 100% pokrytie energetických potrieb rodinného domu na jeho vykurovanie. Potrebná plocha kolektorov je však aj tak podstatne väčšia ako iba pri príprave teplej vody. Takto získané teplo môže pokryť približne 15 až 30 % ročnej potreby dobre izolovaného objektu vybaveného nízkoteplotným vykurovacím systémom.

Príprava teplej vody

Dôležitou zásadou pri dimenzovaní solárneho zariadenia pre prípravu teplej vody je dosiahnutie čo najväčšieho pokrytia spotreby mimo obdobia vykurovania. Preto je potrebné stanoviť spotrebu teplej vody za deň, prípadne aj priebeh spotreby. Reálne je možné pokryť 40 – 60 % ročnej potreby ohrevu teplej vody.

Orientácia na juh

Aby sa dosiahla prijateľná teplota vody na kúpanie, je zvyčajne potrebné vonkajšie bazény v našich podmienkach ohrievať aj v lete. Pri interiérových bazénoch je opodstatnené aj použitie vákuových kolektorov. Kolektory sa odporúčajú montovať na strechu orientovanú južným smerom. Pritom pri odchýlkach od juhu o ± 45° nie je nutné robiť korekciu plochy kolektorov, pri väčších odchýlkach sa odporúča mierne zvýšiť ich počet. Orientácia kolektorov na juhozápad je výhodnejšia ako orientácia na juhovýchod. Sklon kolektorov je najčastejšie zhodný so sklonom strechy.

Ako postupovať

Najlepšie je obrátiť sa na renomovaného dodávateľa, akým je THERMO|SOLAR Žiar, nechať si vysvetliť výhody jednotlivých riešení a dať si urobiť ponuku na mieru. Ročne môže domácnosť v rodinnom dome ušetriť aj viac ako 250 EUR za prípravu teplej vody pri solárnom systéme z THERMO|SOLARU, vtedy bude návratnosť systému bude so štátnou podporou na úrovni 5-7 rokov, bez podpory cca 10 rokov. Kritériami, ktoré rozhodujú v prospech výrobkov THERMO|SOLARU, je pomer cena a kvalita, životnosť cca 40 rokov, garancie až 12 rokov, výkon, referencie, servis a poradenstvo.

Ďalšie informácie sú na www.thermosolar.sk alebo na tel.: +421-45-601 6080

About Tlačové správy

Správy a články venované témam, prezentáciám noviniek a agentúrne správy.

Check Also

Poukážky na OZE opäť aktuálne od polovice júla 2024

Nové rozdelenie finančných prostriedkov v rámci projektu Zelená domácnostiam má umožniť ich preplácanie od júla ...